Minister zdravotníctva Ivan Valentovič ani 48 hodín po rokovaní koaličnej rady nevedel, aký bol jej výsledok a ako má postupovať pri riešení problémov v zdravotníctve. Nikto ho o jej výsledku neinformoval.
BRATISLAVA. Predseda vlády Robert Fico až včera po rokovaní vlády informoval svojho ministra, aké mantinely mu v pondelok určili politické strany pri riešení situácie v zdravotníctve. Valentovič tak nevedel, že už nemá presadzovať zachovanie jedinej zdravotnej poisťovne, keďže je to prijateľné iba pre Smer.
„Doteraz som to počul len z médií, takže až sa to dozviem ako výsledok rokovania koaličnej rady, tak podľa toho sa zariadim,“ povedal podľa TASR po zasadnutí vlády. Valentovič preto tvrdil, že naďalej mieni presadzovať jednu poisťovňu.
Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová povedala, že Fico sa s Valentovičom stretol včera po rokovaní vlády a „detailne ho informoval o záveroch koaličnej rady a v tomto zmysle pán minister na budúce rokovanie vlády predloží materiál“.
„Je to prekvapujúce. Myslím si, že operatívny čas na prenos informácií pri takej pálčivej problematike, do akej sa dostalo zdravotníctvo na koaličnej rade, by mal byť podstatne rýchlejší,“ povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Pokiaľ by sa do takejto situácie dostal minister za SNS, sedel by vraj vo vedľajšej miestnosti a o výsledku koaličnej rady by sa dozvedel ihneď.
Šéf SNS Ján Slota už v nedeľu povedal, že Valentovič neriadi ministerstvo.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni si myslí, že premiér Valentoviča nestihol informovať aj pre utorkové voľno.
„My sa informujeme pred koaličnou radou a takisto po nej je pravidlom, že sa informácie dostanú najvyššiemu vedeniu,“ povedal Urbáni o komunikácii v HZDS.
O ziskoch sa zatiaľ nerokovalo
Koaličná rada sa v pondelok nezaoberala otázkou, či akcionári zdravotných poisťovní budú môcť dostávať podiely na zisku formou dividend.
Na otázku SME, či koaliční partneri uložili ministrovi zdravotníctva za úlohu stiahnuť novelu zákona o zdravotných poisťovniach, Slota povedal, že „toto sme nepreberali“.
Koaliční partneri zmietli zo stola návrh tandemu Fico – Valentovič, ktorým chceli vytvoriť na trhu iba jednu štátnu zdravotnú poisťovňu a povinne prepoistiť poistencov štátu do štátnych poisťovní.
Aj napriek nesúhlasu SNS a HZDS však včera minister Valentovič po rokovaní vlády povedal, že „najprijateľnejší je model jednej štátnej zdravotnej poisťovne“. Naopak, odmietol predstavu predsedu HZDS Vladimíra Mečiara, že by popri štátnej zdravotnej poisťovni na trhu fungovala aj jedna súkromná.
Minister dostal úlohy
Valentovič dostal od koaličných partnerov za úlohu predložiť opatrenia, ktorými chce riešiť súčasnú krízu. Podľa Fica má materiály predložiť vláde do dvoch týždňov.
Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Silvie Balázsikovej včera premiér Fico informoval o výsledkoch pondelňajšieho rokovania koaličnej rady.
„Minister pripraví materiál na rokovanie vlády, ale o nijakých konkrétnych opatreniach a krokoch ma pán minister neinformoval,“ povedala Balázsiková.
Slota si počká na konkrétne návrhy ministerstva a potom sa vyjadrí aj k obmedzeniu použitia zisku. „Ak by sa zakázalo vytváranie zisku, tak by to komerčné poisťovne nerobili, to je jasné,“ povedal predseda SNS.
Podľa Milana Urbániho z HZDS sú závery koaličnej rady známe. „Budeme presadzovať, aby sa kladný hospodársky výsledok poisťovní vrátil späť do zdravotníctva,“ povedal.
O stave zdravotníctva bude na júnovej schôdzi diskutovať aj parlament. Deje sa tak na podnet opozície, no konkrétny návrh podala poslankyňa Smeru Jana Laššáková.
Opozícia bude žiadať, aby správu v pláne predložil Valentovič. „My chceme správu o aktuálnej situácii, nie o archeologických údajoch o predchádzajúcich vládach,“ povedal predseda výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný z SDKÚ.
Minister pripúšťa retroaktivitu
Rezort zdravotníctva si dal vypracovať právnu analýzu návrhov zákonov o zdravotných poisťovniach a zdravotnom poistení. Nimi chcel vytvoriť systém dominantných štátnych poisťovní, lebo poistenci štátu by boli zo zákona poistení len v nich. Tiež chcel zakázať, aby si akcionári poisťovní nemohli vyplatiť zisk. Analýza mala ukázať, či tieto zákony nie sú v rozpore s ústavou. Rezort už má jej časť k dispozícii. „Zatiaľ je to v polohe retroaktivity,“ pripustil včera minister Valentovič.
„Analýza bola pre nás vypracovaná bez nároku na odmenu,“ povedala Balázsiková.
Podobnú právnu analýzu dôchodkového systému si dalo vypracovať aj ministerstvo práce. Zaplatilo za ňu viac ako 1,7 milióna korún.
Pluralita iba na papieri?
Vláda sa v Programovom vyhlásení zaviazala, že presadí právne prostredie, v ktorom „všetky zdravotné poisťovne budú mať rovnocenné podmienky bez ohľadu na ich právnu formu“.
Podľa Eduarda Kováča zo Združenia zdravotných poisťovní je znepokojujúce, že vláda pripravuje ďalšie návrhy, ktoré „budú znamenať oslabenie plurality, ako aj slobody výberu v systéme verejného zdravotného poistenia“.
Podľa Urbániho HZDS podporí zachovanie komerčnej súťaže medzi poisťovňami a budú aj naďalej proti vytvoreniu systému jednej poisťovne.
Návrh, ktorým sa má obmedziť alebo úplne zakázať činnosť súkromných zdravotných poisťovní je podľa Kováča „v rozpore s programovým vyhlásením“. Podľa neho zdravotníctvo potrebuje predovšetkým vyriešiť problémy siete zdravotníckych zariadení, zadlžovania alebo zlého ohodnotenia zdravotníkov.
Tomáš Halán, sita
Stĺpček Ivana Štulajtera
Strasti
Síce im to istý čas trvá, ale páni vo vládnej koalícii si vedia povedať, aké riešenia v zdravotníctve nechcú. To stačí, aby niektoré návrhy ministerstva zdravotníctva boli pasé. Napríklad povinné prepoistenie penzistov, detí či matiek na materskej do štátnych zdravotných poisťovní. HZDS a SNS totiž vytušili, akú politickú blamáž by im to prinieslo. Smer nie.
V tom, či si majú akcionári zdravotných poisťovní vyberať cez dividendy zisk, páni v koalícii ešte plávajú. No minister Valentovič, ktorý s týmto nápadom vyšiel, im už prichádza na pomoc. Útržky z právnej analýzy, ktorú si pod tlakom okolia dal vypracovať, hovoria o retroaktivite. Tá býva spravidla protiústavná.
Minister Valentovič je podľa slov svojho šéfa – premiéra Fica – aktívny. Aj keby to bola pravda, aj tak mu nič nevychádza. Poslankyňa KDH Sabolová mu preto minule poradila, že keby bola na jeho mieste, hodila by už do ringu uterák. Vycítila to, čo bude o chvíľu všeobecne známe: minister Valentovič už čas na dôstojnú demisiu prepásol. Tento exúradník si na vstup do politiky vybral jednoducho nesprávny čas i vládu. Smoliar.