BRATISLAVA. Banky po zavedení eura v roku 2009 zjednotia poplatky za bezhotovostné cezhraničné a domáce platby v eurách. Vyplýva to z európskej smernice, ktorá vytvára predpoklady na vznik jednotného platobného trhu (SEPA).
Za prevod peňazí v rámci Slovenska dnes klienti bánk platia približne od troch do dvanásť korún. Pri prevode peňazí do zahraničia si banky účtujú niekoľko sto až tisíc korún v závislosti od objemu posielanej sumy, spôsobu zadávania príkazu a od krajiny, do ktorej klient posiela peniaze. To sa však zmení. „Poplatky pri cezhraničných platbách v eurách do výšky 12 500 eur majú byť rovnaké ako poplatky za prevody v eurách uskutočnené v rámci domáceho platobného styku,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
Na jeden deň sa skráti aj lehota prevodu platieb zo Slovenska do eurozóny. Dnes to trvá v priemere od troch do piatich dní. „Skrátenie lehoty môžeme očakávať najskôr okolo roku 2012,“ povedal riaditeľ divízie platobného styku a vysporiadania Slovenskej sporiteľne Peter Tejbus. Zatiaľ nie je dokončený celoeurópsky automatizovaný klíring (zúčtovanie platieb), ktorý spravuje Európska centrálna banka. Do tohto systému bude presunutá väčšina cezhraničných platieb v eurách.
Schválené pravidlá podľa Tejbusa nezaručujú, že v eurozóne budú jednotné poplatky za výber z bankomatu. Klienti našich bánk sa zrejme tak skoro nedočkajú ani toho, že za výber z bankomatu v zahraničí budú platiť menej. „Pravidlá jednotného platobného trhu v oblasti platobných kariet zatiaľ nie sú pre Slovensko záväzné,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Terézia Copláková. Poplatok za výber z bankomatu v zahraničí je dnes určený ako percento z vyberanej sumy, minimálne však 150 až 200 korún.
Podľa nových pravidiel by každá banka pôsobiaca v eurozóne mala vydávať aspoň jednu kartu akceptovanú v inej krajine eurozóny.