Severné Írsko zažilo včera jeden z najdôležitejších dní v poslednej dekáde. Dve tradične nepriateľsky naladené náboženské skupiny – protestanti a katolíci zostavili v Belfaste spoločnú vládu. Politici dúfajú, že dohoda ukončí násilie a Severné Írsko odštartuje etapu trvalého mieru. Región desaťročia sužovali krvavé spory, pri ktorých až do uzavretia prímeria v roku 1998 zomrelo vyše tri a pol tisíca ľudí.
Premiérom Severného Írska sa stal protestantský pastor Ian Paisley a jeho zástupcom katolík Martin McGuinness. Obaja zložili slávnostnú prísahu a tvrdili, že na rozdiel od minulosti sú teraz naozaj pripravení spolupracovať.
„Verím, že začíname cestu, ktorá nás dovedie späť k mieru a prosperite,“ povedal 81-ročný Paisley pre BBC. Až donedávna odmietal rozhovory s katolíkmi zo Sinn Fein, ktorých vnímal ako predĺženú ruku Írskej republikánskej armády (IRA).
Šéf unionistov Paisley sa na spoločnej vláde s republikánmi dohodol v marci počas svojho prvého stretnutia s lídrom Sinn Fein Gerrym Adamsom.
Na slávnosť v sídle severoírskeho parlamentu na zámku Stormont prišli aj britský a írsky premiér Tony Blair a Bertie Ahern. Odchádzajúci Blair považuje uzavretie dohody o rozdelení právomocí v Severnom Írsku za jeden z najväčších úspechov svojej vlády.
Očakáva sa, že tento týždeň ohlási definitívny odchod z Downing Street. Svoj odchod odkladal najmä pre tento moment. Chcel si vychutnať takmer nemožné – vznik spoločne • vlády dvoch znepriatelených strán.
Blair v Belfaste hovoril, že preňho osobne bol včerajšok výnimočnou chvíľou. Po slávnosti musel čelil otázkam, či vojna v Iraku nezatieni jeho úspechy v Ulsteri. „Po desiatich rokoch vo funkcii nechávam iných ľudí, aby hodnotili tieto veci,“ povedal líder labouristov.
Protesty proti vojne v Iraku narušili aj včerajšie oslavy. Skupina demonštrantov sa pokúsila zablokovať Blairovu kolónu, polícia im v tom zabránila. Severoírska vláda má pravo rozhodovať o záležitostiach, ako je školstvo, zdravotníctvo, poľnohospodárstvo či životné prostredie. Suverenitu nad krajinou si však ponechal Londýn, v ktorého rukách zostala zahraničná politika, obrana a dane.
Severné Írsko
Počet obyvateľov: miliónsedemstotisíc.
Náboženstvo: 53 % protestanti, 44 % katolíci.
Vláda: na základe tzv. veľkonočnej mierovej dohody v roku 1988 vzniklo národné zhromaždenie, ktoré prebralo právomoci od Londýna. V roku 2002 Londýn činnosť parlamentu zablokoval po sérii politických konfliktov.
Násilie: vypuklo koncom 60. rokov, keď IRA odštartovala gerilové útoky na britské jednotky. Konflikt trval 30 rokov a zahynulo pri ňom 3600 ľudí.