Turecký šéf diplomacie Abdullah Gül nateraz nestojí o kreslo prezidenta. Po tom, čo sa ani včera na jeho voľbu za hlavu štátu nedostavil do parlamentu dostatočný počet poslancov, svoju kandidatúru stiahol. Jeho krok sa považuje za víťazstvo tých Turkov, ktorí v posledných týždňoch masívne demonštrovali za zachovanie sekulárneho charakteru svojej krajiny (na snímke TASR/AFP).
Gül bol jediným kandidátom na úrad prezidenta a nominovala ho vládna Strana spravodlivosti a rozvoja. Tá má islamistické korene a snaží sa presadzovať v tradične prísne svetskom štáte náboženskú agendu. Preto opozičné strany jeho voľbu bojkotovali.
Voľba prezidenta doviedla Turecko k predčasným parlamentným voľbám a vládne zoskupenie volá po rozsiahlych ústavných reformách.
Jednou z nich má byť aj zmena systému voľby prezidenta. Už by ho nemal voliť parlament, ale občania. Zmeniť by sa malo aj jeho funkčné obdobie - zo siedmich rokov na päť s možnosťou byť zvolený dvakrát. Prezidentovi by sa rozšírili aj v súčasnosti skôr symbolické právomoci. Strana spravodlivosti a rozvoja chce balíček reformných zákonov predložiť do parlamentu už tento týždeň.
Ak ich poslanci schvália, nová hlava štátu sa bude voliť až po predčasných voľbách naplánovaných na 22. júna. Očakáva sa, že ich znovu vyhrá Strana spravodlivosti a rozvoja. Otázkou zostáva, koho nominuje na funkciu prezidenta a do akej miery bude táto osoba znepokojovať svetských Turkov a armádu považovanú za „strážkyňu“ sekularizmu.
Autor: mik