ŽIAR NAD HRONOM. Sanácia obrovského kalového poľa pri Závodoch SNP v Žiari nad Hronom bude stáť 1,6 miliardy korún. Viac ako štyridsať rokov sa v ňom ukladali zvyšky po spracovaní bauxitu, z ktorého sa získaval oxid hlinitý.
Ide o najväčšiu investičnú akciu na odstránenie starej environmentálnej záťaže v rámci súkromných firiem na Slovensku.
V týchto dňoch spustili druhú etapu rekultivácie, plánujú ju ukončiť v roku 2011. Za prioritný sa považuje projekt, ktorý má zabrániť prienikom zrážkovej vody do odkaliska. Zrážkovú vodu budú odvádzať pomocou odvodňovacích potrubí.
Podľa Petra Gažúra, riaditeľa pre obchod a výrobu Závodov SNP, projekt financujú predovšetkým z vlastných zdrojov. Štát prispel približne jedným percentom z predpokladaných nákladov na rekultiváciu.
Dlh z minulosti
Kalové pole patrí k najväčším skládkam na Slovensku, po obvode meria takmer tri kilometre. Skládka fungovala od roku 1957 do roku 1998, keď sa začal hliník vyrábať novou technológiou. Podľa vedúcej odboru životného prostredia Závodov SNP Miriam Ťahúňovej nepredstavuje skládka bezprostrednú hrozbu pre prírodu.
Rizikom by sa však mohla stať, keby jej obsah vytiekol do okolia, napríklad v prípade intenzívnych dažďových zrážok.
Dôležité preto bolo vybudovať systém odstraňovania alkalickej vody. „ Iba v roku 2005 závod investoval do rozšírenia kapacity na spracovanie alkalických vôd 38 miliónov,“ dodala Ťahúňová.
Samá voda
Výsledky hydrogeologického prieskumu ukázali, že v odkalisku je približne 1,2 milióna metrov kubických vody. Časť pochádza z pôvodného transportného procesu, zvyšok zo zrážok. Tie sa prenikaním cez odkalisko tiež kontaminovali alkaliami. Už v rokoch 1992 – 1997 postavili podzemnú tesniacu stenu, aby zabránili priesakom do podzemných vôd a do okolia. Tým sa však začal zvyšovať obsah zrážkovej vody v bazénoch. Ročne pribudlo 80-tisíc kubických metrov vody, teda podstatne viac, ako sa jej odparilo. Od roku 2003 tu preto spustili nový systém čistenia alkalických vôd.
V súčasnosti je závod schopný ročne spracovať 200-tisíc kubických metrov alkalickej vody ročne.
Situáciu na odkalisku monitorujú odborníci.
Skládka
Rozloha: 44 hektárov
Výška: 42 - 45 metrov
Obsah: 10 miliónov ton kalu a 1,2 milióna kubických metrov vody
Obvod odkaliska: 3000 metrov
Odkalisko má jeden bazén a dve akumulačné nádrže