sti.
Britskí labouristi nemali včera dobrú noc. Strana súčasného premiéra Tony Blaira utrpela značné straty v regionálnych voľbách v Anglicku, Škótsku a Walese. Najtesnejší boj sa odohral v Škótsku. Nacionalisti nakoniec získali o jedno kreslo viac ako labouristi.
Vo Walese už nebudú labouristi vládnuť sami ako doteraz, ale v koalícii. V Anglicku tiež stratili množstvo mandátov v miestnych zastupiteľstvách. Napriek tomu to však nebolo až také zlé, ako sa pôvodne očakávalo.
„Uspeli sme lepšie, ako si ľudia mysleli,“ vyhlásil Blair. Podľa neho sú labouristi napriek stratám na dobrej ceste vyhrať parlamentné voľby o dva roky. Pre Tonyho Blaira boli včerajšie voľby posledné. Očakáva sa, že na budúci týždeň ohlási dátum, kedy odstúpi.
Spokojní boli aj konzervatívci, čo získali desiatky nových kresiel v zastupiteľstvách po celom Anglicku. Podľa komentátorov David Cameron dokázal, že je schopný líder a môže toryovcov dostať späť k moci. „Podaril sa nám prielom. Sme stranou, ktorá hovorí za celú Britániu,“ vravel spokojne Cameron v Sky News. Konzervatívci však opäť nezískali nijaké kreslo vo veľkých severoanglických mestách ako Manchester, Newcastle alebo Liverpool.
Zmätky v Škótsku
Výsledky volieb do škótskeho parlamentu neboli známe až do včerajšieho večera. Problémy pri zratávaní hlasov spôsobil komplikovaný volebný systém a nové elektronické prístroje. Odhaduje sa, že až stotisíc volebných lístkov bolo neplatných, lebo ich voliči zle vyplnili. Politici sú nahnevaní a žiadajú vyvodenie zodpovednosti. Médiá hovoria o obrovskom fiasku a nevylučujú ani dlhé súdne spory podobné tým, ktoré zažila Florida počas prezidentských volieb v roku 2000.
Zdržanie pri zrátavaní hlasov spôsobila aj pokazená helikoptéra, ktorá niesla volebné lístky zo Západných ostrovov. V Edinburghu zase nahnevaný volič rozbil volebnú urnu golfovou palicou.
Referendum je otázne
„Do škótskej politiky vanie vietor zmeny,“ vyhlásil líder nacionalistov Alex Salmond. Labouristi doteraz vyhrali všetky škótske voľby za posledných 50 rokov.
Škótska národná strana chce dokázať, že je schopná viesť krajinu. Sľubuje, že zlepší školstvo a zdravotnícku starostlivosť a až potom, zrejme v roku 2010 zorganizuje referendum o nezávislosti. Predpokladá sa, že vytvorí vládu s liberálmi. Tí však rozpad Británie odmietajú.
Autor: Škótsko