BRATISLAVA. Slovenskí lekári preverili v Líbyi zdravotný stav viac ako 400 detí nakazených vírusom HIV. Líbyjská strana im sprístupnila všetku dokumentáciu.
Zistili z nej, že deti dostávajú všetky potrebné lieky, navyše jedny z najkvalitnejších, no napriek tomu sa stav niektorých zhoršuje. Člen lekárskeho tímu Juraj Benca povedal, že ich vysoká úroveň starostlivosti o deti prekvapila.
Na Slovensku by zistili viac
„Podľa dokumentácie sú liečené správne, asi tretina detí však na liečbu nereaguje a ich stav sa zhoršuje,“ povedal profesor Vladimír Krčméry, rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, ktorej lekári do Líbye cestovali. Liečba podľa neho nezaberá buď preto, že je vírus rezistentný, alebo lieky sa deťom v skutočnosti nepodávajú správne.
Práve deti, ktorých stav je najvážnejší, by mohli podľa Krčméryho pricestovať na Slovensko, kde by lekári mali priamy dohľad na spôsob dávkovania liekov. „Som optimista, verím, že by sa ich stav na Slovensku zlepšil,“ povedal. Správna liečba môže podľa neho predĺžiť život detí aj o viac ako desať rokov, a to bez vážnych príznakov a obmedzení.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková však hovorí, že Líbya zatiaľ o pobyt detí na Slovensku neprejavila záujem. Žiadala podľa nej zo začiatku iba o konzultácie pri liečbe 10 detí, ktorých stav je najvážnejší.
Premiér Robert Fico ponúkol dvojtýždenný pobyt detí na Slovensku Líbyi pri návšteve krajiny, podľa pôvodných informácií premiér Bagdádí Alí Mahmúdí jeho ponuku prijal. Balásziková však dnes hovorí, že to nie je pravda. Tripolis podľa nej vždy hovoril iba to, že má záujem o konzultácie.
Krv netestovali
Viac ako 400 detí sa nakazilo vírusom HIV v nemocnici v Benghází, druhom najväčšom meste krajiny. Nakazili sa pri transfúzii krvi. Líbyjský režim zo šírenia epidémie obvinil tím bulharských sestričiek a palestínskeho lekára, čo v nemocnici pracovali. Tamojšie súdy ich napriek medzinárodnému tlaku odsúdili na trest smrti, no potom Líbya sľúbila, že ich nepopraví.
Podobný proces prebieha dnes v Kazachstane, kde sa v nemocnici v meste Šymkent nakazilo vírusom takmer sto detí. Súdia tam 21 ich ošetrovateľov.
Krčméry hovorí, že v Líbyi, podobne ako v ďalších arabských krajinách, sa používa transfúzia krvi pomerne často, berie sa ako dôležitá súčasť liečby. V minulosti však krv určenú na transfúziu bežne netestovali na prítomnosť HIV vírusu. Po prípade v Benghází to už robia. „Ak teda ako ošetrovateľ podám pacientovi takúto krv, som nevinný, lebo mojou úlohou nie je testovať krv, ale podávať ju pacientovi. Za testovanie zodpovedá laboratórium.“
Ministerstvo chcelo, aby lekári mlčali
Slovenskí lekári prileteli z líbyjského Tripolisu vo štvrtok večer, s novinármi sa však odmietli rozprávať, lebo im to zakázalo ministerstvo zdravotníctva. Tvrdilo, že lekári síce nie sú zamestnancami ministerstva, ale rezort platil ich cestu do Líbye.
Proti embargu na informácie sa však postavil rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimír Krčméry.
„Lekári sú zamestnancami vysokej školy, čo je akademická pôda, na ktorej platí sloboda vyjadrovania,“ hovorí Krčméry. Mlčanie v tomto prípade môže byť podľa neho aj škodlivé, lebo informovanie o HIV pomáha prevencii a tá je potrebná aj na Slovensku. Na druhej strane však ocenil snahu ministerstva pomôcť líbyjským deťom.
Hovorkyňa ministerstva Silvia Balásziková povedala, že ministerstvo postupuje podľa dohody s Líbyou, že slovenské ministerstvo a lekári môžu povedať novinárom len to, čo Tripolis povolí.
Problém s embargom na informácie sa už objavil v rezorte životného prostredia. Zamestnancom vedenie zakázalo hovoriť o ťažbe v Tichej doline.
(haj)