BRATISLAVA. Slovenskí fanúšikovia sú „srdcaři“. Vyplýva to z toho, ako tipujú víťazov počas majstrovstiev sveta v hokeji v stávkových kanceláriách. Dnes o 18.15 h ich čaká zápas, na ktorý na Slovensku hľadíme so zvlášť veľkými očakávaniami i obavami. Hráme s Českom.
Stávkari veria Čechom
Pojem „srdcaři“ zvyknú českí komentátori používať pre hráčov, čo dávajú do hry srdce a za svoj tím sú ochotní dať všetko.
Slovenskí priaznivci a stávkari počas hokejového šampionátu tieto kritériá spĺňajú. Až na jednu výnimku. Ak hráme s Českom. Vtedy nášmu tímu prestávame veriť.
„Stávkujúci tipujú vždy na Slovensko, okrem zápasov s Čechmi,“ hovorí Jozef Vrzala z kurzového oddelenia najväčšej stávkovej kancelárie Niké. V prípade Čechov sú Slováci už poučení a radšej stavia na nich. Väčšinu vzájomných zápasov sme totiž prehrali.
Máme komplex?
Naposledy to bolo vlani v Turíne počas zimných olympijských hier. Slovensko až do štvrťfinále vyhrávalo, v kľúčovom zápase sme však narazili na Česko, stratili iskru a o gól podľahli. A opakovali sa už staré známe otázky. Máme z Čechov komplex?
Skepsu a malovernosť Slovákov pred veľkým derby potvrdzuje aj Slavomír Brokuta z kurzového oddelenia druhej najväčšej kancelárie Tipsport. Včera na obed to boli 60 ku 40 v prospech Čechov. V prípade zápasu s Američanmi boli stávky 80 ku 20 v prospech Slovákov.
„Štatisticky by tie vklady mali byť iné, ale tým, že srdce bije pre tím, ktorému fandím, viac ľudia tipujú na svoj tím,“ povedal Brokuta.
Hovorí, že keby sme dva prechádzajúce zápasy s Američanmi alebo Kanadou aspoň remizovali, možno by ľudia Slovákom s Čechmi viac verili.
Výnimočné derby
Zápas s Čechmi je pre Slovákov vždy výnimočný a dokáže fanúšikov rozvášniť.
„Je to o emóciách, racionálne argumenty to nemá,“ hovorí sociológ Pavel Haulík. „Či si to Slováci priznávajú, alebo nie, stále sa cítia ako ten menší slabší brat, ktorý sa porovnáva s tým väčším, silnejším, šikovnejším.“
Podľa sociológa síce už máme pocit, že sme Čechov dobehli a stratu vyrovnali, ale práve pri prestížnych záležitostiach, ako je hokej, sa ukazuje, že to tak celkom nie je a dokáže to vzbudiť toľko emócií.
„Myslím si, že stále to je v rámci normy a ide len o fanúšikovskú úroveň. Podobné veci sa dajú vidieť aj na klubovej úrovni, nie reprezentačnej, predovšetkým vo futbale.“
Radosť z výhry je podľa Haulíka o to väčšia, lebo vždy je zaujímavé, keď mladší brat porazí staršieho.
Česi už náš vzájomný vzťah tak emocionálne nevnímajú, najmä preto, že väčšinou doteraz vyhrali. „V prípade, že by tie výsledky boli opačné, tak si myslím, že by to bolo podobné, aj keď ten vzťah by sa nikdy nedal úplne otočiť,“ dodal Haulík.
Hokej je číslo jeden
Hokejové majstrovstvá majú v kalendári slovenských fanúšikov výsadné postavenie a stali sa najostrejšie sledovaným športovým podujatím.
Priamy prenos zo stretnutia Slovensko - Kanada v stredu v záverečnej tretine pozeralo viac ako milión divákov. Ostatné kolektívne športy taký silný záujem nevyvolávajú.
Pamätné sú dodnes spontánné oslavy z roku 2002, keď hokejisti majstrovstvá sveta vo Švédsku vyhrali a do ulíc na celom Slovensku vyšli desaťtisíce ľudí.
Autor: mož