ce solidárnejšie Francúzsko.
Francúzi zajtra v druhom kole prezidentských volieb rozhodnú o tom, kto sa na najbližších päť rokov stane francúzskym prezidentom. Takmer 45 miliónov voličov bude mať na výber medzi konzervatívcom, ktorý sľubuje oživenie ekonomiky a socialistkou, ktorá chce solidárnejšie Francúzsko.
Obaja kandidáti presviedčali nerozhodnutých voličov do poslednej chvíle. Predvolebná kampaň oficiálne skončila v piatok o polnoci.
Už dnes sa otvoria volebné miestnosti v zámorských územiach ako Guadeloupe, Martinik či Francúzska Guyana. V nedeľu o ôsmej ráno budú volebné urny pripravené pre prvých nedočkavcov na európskej pôde. O šiestej večer by malo byť po všetkom, prvé predbežné výsledky obletia svet o dve hodiny neskôr.
Prieskumy favorizujú Sarka
Kým v prvom kole 22. apríla porazil Nicolas Sarkozy svoju súperku z tábora socialistov o viac než päť percent, najnovšie prieskumy inštitútu Ipsos Dell pripisujú favoritovi až 54 percent, kým Royalová zaostáva už o osem percent. Včera cestoval Sarkozy po veľkom mítingu v Montpellier do Álp, kde sa zúčastnil spomienkovej slávnosti pre padlých bojovníkov z druhej svetovej vojny. Royalová sa z Lille presunula do západofrancúzskeho Brittany, kde stihla dva mítingy pod holým nebom.
Ešte pred začatím jednodňového moratória si na rozhlasových vlnách obaja vymenili zopár provokačných vyhlásení. Royalová v rádiu RTL varovala pred možným násilím na predmestiach, ak v nedeľu vyhrá jej súper. Sarkozy na to reagoval v rádiu Europe 1 so smiechom: „Nemá dobrú náladu. Asi videla predvolebný prieskum.“
Le Monde fandí Royalovej
Správanie voličov sa nedá vopred odhadnúť. Sarkozy si nemôže byť istý Le Penovými desiatimi percentami, keďže líder nacionalistov vyzval svojich voličov, aby v druhom kole nehlasovali vôbec. Francois Bayrou, o ktorého sedem miliónov prívržencov obaja finalisti najviac bojovali, sa zjavne prikláňa k Royalovej. Tú podporil vplyvný denník Le Monde a palce jej drží aj taliansky premiér Romano Prodi. Naopak na Sarkozyho strane stojí britský predseda vlády Tony Blair, ktorý pre týždenník Paris Match vyhlásil: „Dobre som ho poznal a veľmi som si ho obľúbil. “
Socialisti sú za posledných dvanásť rokov najbližšie k víťazstvu. Na čelo krajiny by sa navyše prvýkrát v histórii postavila žena. Ak neuspeje, bude to tretia porážka ľavice za sebou od odchodu Francoisa Mitteranda z prezidentského kresla v roku 1995.