o úrod je však potrebná predovšetkým kvalitná predsejbová príprava pôdy.
Najlepšie sa im darí v ľahších "záhrevných" pôdach s vysokým obsahom humusu (na jeseň vyhnojených maštaľným hnojom). Pôdu pred siatím alebo výsadbou priesad prihnojíme dávkou približne 800 gramov viaczložkových hnojív na 10 metrov štvorcových (NPK, Slovcerit alebo Cererit). Vývoj rastlín možno zlepšiť pridaním dobre rozloženého, preosiateho kompostu (najlepšie 100 gramov vermihumusu) do hniezd určených na výsadbu alebo výsev (2 až 4 semená do hniezda) v odporučenom spone 0,9 až 1,2- krát 0,3 metra.
Optimálny termín výsevu je od konca apríla do polovice júna, priesady sa odporúča vysádzať až od druhej polovice mája. Podľa lunárneho kalendára je vhodný čas výsevu - za predpokladu priaznivých pôdnych a poveternostných podmienok (najlepšie prehriata a vlhká pôda) - 4. až 8., 16., 17., 24. až 26. a 29. až 31. máj a 1., 2., 12. a 13. jún, a výsadby 14., 15., 29. až 31. máj a 8. až 9. jún.
Z hľadiska znášanlivosti susedných rastlín sa uhorky najlepšie znesú s cibuľou, cesnakom, zelerom, cviklou, šalátmi, hlúbovinami a fazuľou; neznášajú sa s rajčiakmi a reďkovkou. Vhodnou susednou rastlinou je aj lahôdková kukurica, ktorá v poraste plní funkciu vetrolamu.
Výšku úrody a kvalitu uhoriek ovplyvňuje aj správny výber odrody z hľadiska úrodnosti a zdravotného stavu, najmä tolerantných proti plesni uhorkovej. Odporúča sa používať predovšetkým hybridné osivo, najlepšie inkrustované. Zo starších registrovaných odrôd sa záhradkárom osvedčili najmä Admira, Blanka, Ela, Fatima, Potomac a Regina. V tomto storočí bolo u nás registrovaných až 22 nových odrôd uhoriek nakladačiek, čím stúpol ich počet na 40. Z nich spomenieme najnovšie výkonné odrody Altaj, Dalila, Heliana, Katika, Kertirez, Keszi, Megyer, Orfeus,Partner, Tempesta, Twigy a ďalšie. Zo šalátových poľných uhoriek sú registrované hybridné odrody Jogger, Jóker, Linda, Loretta, Lovita, Natalie, Obelix, Perseus, Serit, Slice top, Sprint, Stela, Suso a Thunder.
Viliam Horniak