TEL AVIV. O osude izraelského premiéra Ehuda Olmerta sa včera rozhodovalo na ulici aj v parlamente. Na oboch miestach zaznievali požiadavky, aby pre zlyhania vo vojne s Libanonom odišiel zo svojej funkcie. V pondelok totiž zverejnili predbežnú správu Winogradovej komisie na vyšetrovanie vojny, ktorá Olmerta označila za vinníka neúspechu pri ťažení proti libanonskému Hizballáhu. Ďalšími zodpovednými boli podľa členov komisie minister obrany Amir Perec a bývalý šéf generálneho štábu Dan Haluc.
Predpoludním najskôr Olmerta skritizovala opozícia na mimoriadnom zasadaní Knessetu, neskôr ho na Rabínovom námestí v Tel Avive verejne „vypískali“ desaťtisíce Izraelčanov z celej krajiny (na snímke Reuters). Ani na jednom zo zhromaždení sa Olmert nezúčastnil. Do parlamentu namiesto seba poslal vicepremiéra Šimona Peresa, ktorý čelil výčitkám opozície. Jeho obrana spočívala v argumente, že keď niekto niečo robí, robí aj chyby. K hlasovaniu o nedôvere vláde zatiaľ nedošlo.
V očiach izraelskej verejnosti je však Olmert už „mŕtvou“ figúrou. Organizátori včerajšieho mítingu, na ktorom nemal vystúpiť žiadny politik, ale len umelci a rodičia unesených a zabitých vojakov, dúfali, že premiéra sa im podarí odvolať. Spoliehali sa tiež na príklady z minulosti, keď verejné protesty prispeli k rezignácii premiérky Goldy Meirovej po jomkippurskej vojne či ministra obrany Ariela Šarona po prvej vojne v Libanone.
Autor: mik