Čím dlhšie sa jeho zrušenie bude dkladať, tým horšie budú dôsledky, ak sa na výbuch nikto nepripraví. Záleží aj na tom, ako dlho sa budeme tváriť, že nás sa to netýka. Týka, a to aj bez ohľadu na početnosť cieľovej skupiny.
Regulované nájomné sa v súčasnosti okrem obecných nájomných bytov platí aj v domoch súkromných vlastníkov - reštituentov. Jeho výšku, ak ide o pôvodných nájomníkov, určuje výnosom štát. Problém zrušenia tejto výsady, alebo z druhej strany záťaže, sa spája so zanedbávaním práv vlastníkov nehnuteľností ako aj s vyriešením situácie tých, ktorým, na rozdiel od ostatných, bolo upreté právo odkúpiť si byt kde bývali. Koľkých sa to všetko vlastne týka dnes nie je jasné. Veľmi hrubé odhady z viacerých strán hovoria
o troch až pätnástich tisícoch bytov v reštituovaných domoch.
Problém môžeme nazvať aj Vlastníci verzus pôvodní bývajúci. Jedni nemôžu pýtať za prenájom toľko, koľko by potrebovali, aby pokryli nielen obnovu zvyčajne už historických domov, ale, aby aj zarobili. Veď mať nájomný dom, nech už sa na to pozrieme z ktorejkoľvek stránky, je biznis, ako ktorýkoľvek iný, hoci sa nedá uprieť, že má istý sociálny rozmer. Zmluva síce dáva právo neplatiča vyhodiť. Ale čo ak sa zistí, že je to starý človek, ktorý nemá žiadnych príbuzných? "To je otázka svedomia," tvrdí v rozhovore pre S-reality Yvonne Palkovic, ktorá zreštituovala časť domu v Bratislave. Napokon, pre zisk z prenájmov sa nájomné domy pôvodne aj stavali.
Tí, ktorí v reštituovaných domoch bývajú v prenájme sa spolu s naplánovanou dereguláciou oslobodzujúcou ich domácich dostávajú do nezávideniahodnej situácie. Bývajú v domoch, v ktorých si byty na rozdiel od ostatných občanov nemohli v čase privatizácie bytového fondu odkúpiť a zároveň im hrozí, že ich príjmy nepostačia na trhové nájomné a skončia na ulici. Mnohí z nich, a to je tragédia, sú ľudia vo vysokom veku. Vysporiadanie sa spoločnosti s restom, ktorý má korene ešte v socialistickom zriadení, im prináša existenčné problémy v plnej ťarche tohto slovného spojenia. Socialistické zriadenie nadmerne chránilo nájomníkov. A nebralo do úvahy práva, ktoré súviseli so súkromným vlastníctvom. Spravodlivosť má v tomto ohľade dve tváre. Závisí od toho, z ktorej strany sa na to pozeráte. Poznajú to vlastníci i nájomníci v reštitučných domoch nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku i v Českej republike.