BRATISLAVA. Ministerstvo kultúry navrhuje do vzťahu so Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom ďalšiu novinku. Chce, aby štát s verejnoprávnymi médiami podpísal zmluvu, ktorá by bola „kľúčovým“ nástrojom ich financovania.
Nad zmluvou by mal dozorovať minister kultúry a schvaľovať by sa mala v parlamente. Bývalej šéfke sekcie médií Zuzane Mistríkovej sa to nevidí. Najmä v prípade, ak by táto zmluva bola pre financovanie médií naozaj „kľúčová“, mali by z nej väčšinu príjmov a zároveň by v nej verejný záujem zastupovala exekutíva. V takom prípade by šlo o porušeniu princípu nezávislosti verejnoprávneho vysielania.
Súhlasiť by museli aj poslanci
Podľa návrhu ministerstva má byť takáto zmluva podpísaná na obdobie piatich až šiestich rokov. Má obsahovať programové záväzky médií a množstvo peňazí, ktoré za ich plnenie dostanú. Či médiá zmluvu dodržiavajú, by každoročne vyhodnocoval parlamentný výbor.
Podľa materiálu zmluva vznikne tak, že „štát definuje - dosť všeobecne - svoje priority, nadväzujúce na vládny program“, následne manažmenty televízie a rozhlasu pomenujú základné programové ciele a ich finančné potreby. Tento materiál potom posúdi expertná skupina vymenovaná ministerstvom kultúry.
Minister by potom mal vziať do úvahy výsledky verejnej diskusie k materiálu a až tak poslať zmluvu do parlamentu.
Ministerstvo odhaduje, že štát by mal pre programovú službu na základe zmluvy zabezpečiť „pri najtriezvejších výpočtoch 3,4 až 3,8 miliardy korún“.
Návrh zmlúv chce predložiť ministerstvo do júna budúceho roku. S médiami o jej znení či obsahu zatiaľ oficiálne nerokovalo. Dnes chce na tlačovej besede ministerstvo predstaviť ďalšie detaily.
Áno, ale
Zmluva verejnoprávnej televízie a rozhlasu so štátom je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády, vo svojom projekte riadenia o nej hovoril aj riaditeľ STV Radim Hreha. Televízia aj preto „túto iniciatívu víta“.
Podľa riaditeľa pre strategický rozvoj STV Nikolaja Savického však takú zmluvu nie je možné uzatvárať ad hoc. Aj preto by odporúčal najprv novelizovať zákon o STV.
Podľa generálnej riaditeľky Slovenského rozhlasu Miloslavy Zemkovej sú síce podobné zmluvy aj v zahraničí, napríklad vo Francúzsku, skúsenosti s nimi sú však aj negatívne.
Podľa Zemkovej už v súčasnosti existujú na určité typy programov zmluvy so štátom. Ide napríklad o relácie určené pre vojakov, alebo na vysielanie do zahraničia. Štát podľa nich platí ročne niekoľkých desiatok miliónov korún.
„Keby sa presne špecifikovalo, čo je štátnym záujmom, možno to urobiť. Mala by k tomu však prebehnúť širšia diskusia. Ide predsa o verejné financie,“ povedal Zemková.
Zemková sa skôr obáva, že ak by bola zmluva v hodnote niekoľkých miliárd korún, a zároveň by mala ambíciu nahrádzať platby koncesionárskymi poplatkami, tak by mohla byť ohrozená nezávislosť médií.
Podľa Mistríkovej STV a SRo takúto zmluvu nepotrebujú. Kľúčovým nástrojom financovania verejnoprávneho vysielania na Slovensku je podľa nej zákon o koncesionárskych poplatkoch.
„Spolu so zákonmi o STV a SRo sú tieto zákony zmluvou, na základe ktorých verejnosť médiá financuje a tie jej poskytujú službu,“ povedala Mistríková.