BRATISLAVA. Líder SNS Ján Slota je po bývalom poradcovi ministra financií Richardovi Sulíkovi v krátkom čase druhý, kto prichádza s nápadom na zníženie rovnej dane. Slota na rozdiel od Sulíka chce, aby klesla nielen daň z príjmov, ale aj DPH. V pondelok na koaličnej rade navrhne znížiť obe dane z 19 na 17 alebo až 15 percent. „Nepodáme len návrh na zníženie rovnej dane z príjmu, ale aj dane z pridanej hodnoty, my rovnú daň vnímame komplexne,“ povedal šéf národniarov. Na rozdiel od Sulíka, Slota nenavrhne vypustiť súčasné výnimky v dani z príjmov.
Slota chce kompromis
Znižovanie daní podporujú opozičné strany, proti nie je ani HZDS. Už po Sulíkovom návrhu sa ukázalo, že jediná z parlamentných strán, ktorá má problém so znížením dane z príjmov, je Smer. Včera premiér Fico povedal, že jeho strana „nebude nikdy súhlasiť so znížením dane z príjmu právnických osôb“. Nevylúčil však, že by mohli podporiť návrh na pokles DPH alebo dane z príjmov fyzických osôb. V druhom prípade to však podmieňuje tým, aby tí, čo zarábajú viac, platili vyššie dane ako ľudia s nižším zárobkami.
„Vždy sme presadzovali princíp solidarity,“ povedal Fico. Slota si myslí, že premiéra napokon presvedčí. „Som presvedčený, že dôjdeme k nejakému kompromisu. V každom prípade by to malo byť menej ako 19 percent,“ povedal predseda SNS.
Ministerstvo s tým neráta
Najradšej by videl nižšie dane už od roku 2008. To je podľa ministerstva financií nereálne. „V súčasnosti o znížení daní od budúceho roka neuvažujeme, v štátnom rozpočte na to nie je priestor,“ povedal hovorca rezortu Miroslav Šmál. Pre ministerstvo je nateraz otázka znižovania daní uzavretá. Šmál však nevylúčil, že neskôr by sa o tom mohlo uvažovať. „Do budúcnosti sme prípadným rokovaniam otvorení,“ dodal .
Slota tvrdí, že experti mu zníženie daní prepočítali a pre rozpočet by to nemala byť stratová záležitosť. „Malo by to mať kladný vplyv na rozpočet, inak by sme do toho nešli,“ povedal. Prepočty však odmietol zverejniť. Chce, aby sa na ne pozreli najprv koaliční partneri, teda Fico s Mečiarom.
Slotova vízia je podľa ekonómov reálna. V čase rekordného rastu ekonomiky by Slovensko zníženie daní finančne utiahlo. „Myslím si, že ak vláda bude rozumne hospodáriť, mohlo by to byť z pohľadu rozpočtu udržateľné,“ povedal ekonóm ČSOB Marek Gábriš. Prikláňa sa však skôr k postupnému zníženiu sadzieb ako k jednorazovému skoku. Slovensko musí aj po prípadnom zavedení eura plniť kritérium nízkeho deficitu verejných rozpočtov. „Ak to rozpočet a ekonomika dovolí, mohlo by sa v tom pokračovať aj v budúcnosti, ale viac by som sa zameral na odvody,“ povedal Gábriš.
Zdravotníctvo samostatne
Ekonóm UniCredit Bank Viliam Pätoprstý si myslí, že „dane nepatria momentálne medzi desať najväčších ekonomických problémov krajiny“. Ak by však rozpočet nestratil, považoval zníženie daní za dobré riešenie. Pre prípadný pokles daní by podľa Pätoprstého nemal byť prekážkou ani zvyšujúci sa dlh v zdravotníctve. Ten je v súčasnosti vyše päť miliárd korún. Doteraz sa akýkoľvek dlh v tomto sektore uhrádzal predovšetkým zo štátneho rozpočtu.
„Zdravotníctvo by som s tým nespájal, tento problém sa musí vyriešiť samostatne a nie z dodatočných príjmov z rozpočtu, ktoré by ovplyvňovali to, či zaviesť nižšiu sadzbu dane alebo nie,“ povedal Pätoprstý.