BRATISLAVA. Premiér Robert Fico po voľbách vyhlásil: „Dovolím si povedať, že keby sme znížili počet pracovníkov v rezorte spravodlivosti o 35 až 40 percent, tak si to nikto nevšimne.“ Hneď na to avizoval razantné zmeny na štátnych úradoch.
Rezorty chystajú audity
V rámci schvaľovania štátneho rozpočtu vláda uložila štátnym orgánom úlohu, aby zabezpečili v priebehu roka zníženie počtu štátnych úradníkov o rovných 20 percent. Pre takmer všetky rezorty je to úloha, ktorú nevedia splniť. Problém je aj v tom, že väčšina ministerstiev ešte len začne teraz robiť personálne audity a hľadať rezervy.
Na prvom marcovom rokovaní vlády predložilo ministerstvo financií informáciu o plnení spomínanej úlohy. Podľa nej ministerstvá v znižovaní stavov takmer nepokročili. „Ja som ten materiál zhodil zo stola. Nemienim počúvať náreky úradníkov, ktorí sa boja, že prídu o svoje pracovné miesta,“ zhodnotil prácu ministrov premiér Fico. Rezort financií dostal za úlohu správu prepracovať.
„Správa bude daná na opätovné prerokovanie, keď nám ministerstvá pošlú svoje analýzy,“ povedal hovorca rezortu financií Miroslav Šmál. Podľa neho zatiaľ nenastali nijaké pokroky a ministerstvá správy ešte len vyhotovujú.
Ministerstvá pripravujú a robia audity
Na otázky SME, koľko pracovníkov už ministerstvá prepustili a aké konkrétne kroky chystajú v rámci racionalizácie svojej činnosti, včera odpovedali rezorty spravodlivosti, školstva, práce, kultúry a Úrad vlády. Rezorty pôdohospodárstva a zahraničia sa majú vyjadriť dnes.
„Náš rezort bude prepúšťať vyslovene úradníkov. V nijakom prípade nie napríklad sudcov alebo prokurátorov,“ povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči. Rezort doteraz prepustil asi tretinu z požadovaných 20 percent.
Ministerstvo školstva podľa jej hovorkyne Viery Trpišovej „začalo audit výkonnosti rozpočtových a príspevkových organizácií ministerstva“. Od júla minulého roku prepustili zatiaľ šiestich zamestnancov.
Podľa hovorkyne rezortu práce Alexandry Gogovej sa vo februári začal externý audit s cieľom zefektívniť činnosť úradu. „Budeme sa snažiť čo najlepšie splniť požiadavku na zníženie počtu zamestnancov do konca roka 2007,“ povedala Gogová. Od začiatku roka prepustili 16 ľudí.
„Na základe výsledkov auditu sa rozhodneme, v akom rozsahu znížime počty pracovníkov v našich organizáciách, ktorých je 33,“ povedal hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.
Úrad vlády chce ušetriť peniaze aj tak, že mzdy pracovníkov, čo spravujú agendu štrukturálnych fondov, preplatí z fondov Európskej únie. „Týmto spôsobom úrad vykáže úsporu mzdových prostriedkov štátneho rozpočtu 23,5 milióna,“ reagoval Tlačový a informačný odbor.
Poslancov neprepustia
Ostatné rezorty odpovede neposkytli. Podľa pôvodnej správy z marca požadovalo ministerstvo obrany zachovať súčasný stav pre záväzky vyplývajúce z nášho členstva v NATO. Rezort vnútra chce do polovice roka pripraviť novú organizačnú štruktúru a zaviesť nový informačný systém.
Ministerstvá pôdohospodárstva i životného prostredia považovali požiadavku 20-percentého zníženia „za nereálnu“. Zdravotníci spolu s ministrom hospodárstva žiadali naopak posilnenie stavov „v súvislosti s implementáciou štrukturálnych fondov v rámci operačných programov rezortu“.
Rovnako je na tom aj ministerstvo výstavby, ktoré je hlavnou inštitúciou na správu a rozdeľovanie peňazí z fondov únie na roky 2007 až 2013. V tomto období budú jej zamestnanci rozdeľovať 11,36 miliardy eur (asi 386 miliárd korún).
Kancelária Národnej rady v pripomienkovom konaní dokonca žiadala vyčleniť z prepúšťania „150 poslancov parlamentu a 14 poslancov Európskeho parlamentu“ a navrhuje upraviť základňu na znižovanie.