Sarkozy a Royalová sa ešte nikdy nestretli zoči-voči. Preto bolo pred stredajšou televíznou šou také vzrušenie. Zostalo aj po nej - málokto vedel, či ju treba počítať na body, na dojem, či na obsah. Kto je teda víťazom?
Mediálne zviera či ovečka?
Že pravičiari za neho pasujú Sarkozyho a socialisti zasa Royalovú, neprekvapuje. Prekvapuje skôr to, že Royalová sa nebála, pôsobila bojovne a bola si rovnako istá ako Sarkozy - napriek tomu, že on sa považuje za mimoriadne vycvičené „mediálne zviera“. Naopak, Sarkozy sa štylizoval do polohy miernej ovečky. Keď pocítil útok, povedal: „Pani Royalová mi položila otázku, už aj minimálna slušnosť mi káže, aby som jej odpovedal.“
Ani jeden kandidát nepotreboval, aby ho vyzývali moderátori. Debatu viedli sami, navzájom si kládli otázky.
Royalová zahmlievala
Mali hovoriť o svojich plánoch, Ségolene Royalová však často odvádzala pozornosť do minulosti a obviňovala pravicovú vládu z dnešného žalostného stavu francúzskej spoločnosti a ekonomiky.
Sarkozy mal vždy pripravené čísla a teórie, ona skôr hovorila o tom, prečo treba niečo zmeniť. Ak sa mala v číslach vyjadriť ona, občas to bola trochu zahmlená odpoveď. Napríklad, Sarkozy sa jej niekoľkokrát spýtal, koľko peňazí by bolo vo fonde, z ktorého by chcela zvyšovať dôchodky. „Prestaňte už s tými číslami, ľudia očakávajú diskusiu na trochu inej úrovni,“ povedala.
Sarkozy zas zostal trochu zaskočený, keď sa ho Royalová spýtala, prečo pravicová vláda nezrušila 35-hodinový pracovný čas, keď z neho robí „pôvod všetkého zla“.
Mimochodom, Royalovej sa pozícia pýtajúcej celkom páčila. Sarkozyho chcela vyskúšať aj z toho, koľko percent francúzskej energie sa vyrába v jadrových elektrárňach. „Päťdesiat,“ presvedčivo tvrdil Sarkozy. „Nie, 17,“ hádala sa s ním Royalová. Pravdu nemal ani jeden z nich. Sedemnásť percent je svetový priemer, vo Francúzsku je to 78 percent.
Nervy či revolta?
Vrchol čísla prišiel ku koncu. Sarkozy práve vysvetľoval, že hendikepované deti musia mať prístup do „normálnych“ škôl. Royalová okamžite vzbĺkla: „Tak toto je vrchol politickej nemorálnosti!“ Povedala, že taký zákon presadila ona, ešte kým bola ministerkou vzdelávania, ibaže pravicová vláda dramaticky zredukovala počet učiteľov, ktorí sa o hendikepované deti mali starať.
Sarkozy najprv ticho počúval, potom začal poučovať: „Neviem, prečo pani Royalová stratila nervy. Ak chce byť niekto prezidentom, musí vedieť zachovať pokoj.“Royalová oponovala: „Nestratila som nervy, som nahnevaná. Niektoré druhy hnevu sú zdravé. Mýlite si stratu ovládania so schopnosťou revoltovať!“
Témy nezamestnanosti, dôchodkov a regulácie imigrantov zabrali najviac času. Menej ho zostalo na Európsku úniu, vôbec neprišlo na vzťahy k USA a Iraku.
Dve minúty pre Ségo
Debata trvala dve hodiny štyridsať minút. Pravidlom je, aby mali obaja kandidáti rovnaký čas na prejav. Napokon však o dve minúty viac hovorila Royalová, Sarkozy povedal, že jej ich venuje. Čo si niekto mohol vysvetliť tak, že si je až priveľmi istý sám sebou.
Odhaduje sa, že táto televízna debata môže v preferenciách priniesť posun okolo jedného percenta. Posledný prieskum dáva Nicolasovi Sarkozymu 53,5 a Royalovej 46,5 percenta.
Prezidentská kampaň v zákulisí
Ako sa pripravujú na súboj prezidentskí kandidáti?
Francúzski filmári to skúsili divákom priblížiť.
Film Kandidát je príbehom zo zákulisia kampane - nie skutočnej, režisér Niels Arestrup priznal, že si ho iba domyslel.
Podľa neho vyzerá politický svet ako svet aristokratov s mafiánskymi praktikami. Tento kandidát pochopil, že je obetným baránkom svojej strany - nominovala ho len preto, že kandidát druhej strany je príliš silný a aj tak by ho nikto nemohol poraziť. Kandidát cíti, že ho volebný tím v podstate vôbec nepodporuje. Zároveň bojuje proti mediálnemu divadlu, ktoré strana považuje za základ úspechu. Nútia ho memorovať pripravené odpovede, chcú aby sa dal fotiť v kostole a pri manželskej idylke. V deň duelu sa nakoniec vzbúri: „Neviem odpovedať na vašu otázku, neviem, ako riešiť problém globalizácie a vojnových konfliktov. Priznávam to.“
Okamžite po dueli jeho preferencie stúpnu. Kandidát získa zopár voličov - pre istotu si však spíše testament.
(kk)
Autor: Paríž