BRATISLAVA. Sledované rieky a potoky majú v priemere znečistené až veľmi silne znečistené vody. Slovenský hydrometeorologický ústav sleduje zhruba 4900 kilometrov tokov, čo je asi 20 percent ich celkovej dĺžky na našom území.
Ktoré rieky sú najznečistenejšie sa však jednoznačne povedať nedá. Sledovať znečistenie je zložité, vyhodnocuje sa v ôsmich kategóriách a na viacerých úsekoch. Meria sa napríklad fyzikálne, chemické a biologické zloženie vody, výskyt ťažkých kovov, toxicita alebo rádioaktivita. Po zhodnotení všetkých kritérií patria sledované toky do tretej až piatej (najhoršej) triedy kvality.
Priemyselné príčiny
V roku 2005 boli najhoršie hodnoty na viacerých úsekoch prítokov Moravy, dolného toku Váhu, rieky Nitra, ústia riečky Zolná v povodí Hronu, niektorých prítokov Ipľa, Bodrogu a Hornádu.
Príčinami znečistenia sú podľa hydrológov najmä priemyselné zdroje a komunálne odpadové vody z miest a obcí.
„Z celoslovenského hľadiska toky znečisťujú najmä splaškové odpadové vody, hnojenie a ťažké kovy z priemyslenej a poľnohospodárskej výroby,“ hovorí riaditeľka hydrologickej služby Sústavu Jana Poórová.
Milan Janák z Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne hovorí, že veľkým problémom je aj nízke povedomie verejnosti. „Prítoky Moravy, ale aj Dunaja dlhodobo znečisťujú okolité obce, ktoré nemajú kanalizáciu, a poľnohospodárska výroba.“
Vypúšťajú aj močovku
Milan Cápa z prievidzskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu hovorí, že podniky vypúšťajú odpadovú vodu bez povolení. „Pred dvomi rokmi neďaleko Prievidze vypustil veľkochovateľ ošípaných močovku do Ciglianky a otrávil chov pstruhov. Škoda bola 800-tisíc.“
Za toky s dobrou kvalitou vody hydrológovia považujú horné úseky Dunaja, Váhu, Hronu, Popradu a Dunajca. Z dlhodobého hľadiska sa však kvalita vôd postupne zlepšuje.
Nitra rybárov neodradila
NITRA. Rieka Nitra patrí medzi najšpinavšie rieky v strednej Európe. Znečistená je takmer na celom toku od prameňa pod Fačkovským sedlom až po Nové Zámky a Komárno.
Rieka prechádza cez päť okresov a má veľa znečisťovateľov. „Patria medzi ne mestá, ktoré budovali komunálne čistiarne odpadových vôd asi pred polstoročím a mnohé ich ešte nezrekonštruovali. Hrozbou sú aj priemyselné podniky. K veľkým znečisťovateľom patrili Novácke chemické závody. Dnes už majú vyhovujúcu čistiareň odpadových vôd, no rieku občas ohrozujú haváriami,“ hovorí Zlata Valterová z Krajského úradu životného prostredia.
Do roku 1965 sa v Nitre dalo kúpať. Potom unikol do toku popolček z teplárne Zemianske Kostoľany a na dne zostali usadeniny ťažkých kovov. Pred desiatimi rokmi zasa unikol z chemických závodov alkylsulfonan sodný a uhynulo 800 ton rýb. Počet druhov veľmi prekvapil odborníkov, lebo také bohaté zastúpenie v znečistenej vode nepredpokladali.
Mestá napoja na vodovody
Znečistenie rieky dnes klesá. „Mesto Nitra po sprevádzkovaní novej čistiarne vlani v auguste znížilo vypúšťanie škodlivín 10 až 15krát. Fabriky buď rekonštruujú čistiarne, alebo končia výrobu. Pomohlo ukončenie výroby v Koželužniach Bošany,“ povedala Valterová.
Do roku 2010 musia mať mestá nad 10-tisíc a do roku 2015 aj obce nad dvatisíc obyvateľov verejné kanalizácie. Rieka má samočistiacu schopnosť a po roku 2015 môže byť pomerne čistá. Potom treba vyťažiť a uskladniť nebezpečné usadeniny.
Rybári v rieke lovia
V znečistenej Nitre často lovia rybári. „Ťažké kovy nie sú vo vode, ale v usadeninách na dne. Keď príde vyššia voda, tak sa rozvíria a isté riziko tu byť môže,“ hovorí Valterová.
Potravinová správa nerobila rozbory rýb, lebo nie sú určené na verejné zásobovanie, povedal Miroslav Viest z nitrianskej správy.
Rybári tvrdia, že si dali robiť rozbor, ktorý ukázal, že mäso nie je škodlivé, ale treba vylúčiť vnútornosti. „Keby v rieke nebola čistá voda, neplávali by v nej pstruhy,“ hovorí rybár Viliam.
Jana Beňová
Kliknite - obrázok zväčšíte.