pochutnať aj v parížskych reštauráciách.
Calder sa sťažuje, že Londýn rybársky priemysel v Škótsku vôbec nezaujíma a nelobuje za vyššie kvóty v Bruseli.
Šanca pre rybárov
„Kaddáfí vie viac o spoločnej rybnej politike únie než vláda vo Westminsteri. Je smutné, čo sa tu deje. Kvóty na tresku klesli o polovicu.“ Aj z tohto dôvodu musel diverzifikovať svoje podnikanie a aby prežil, preváža aj tovar a cestujúcich.
Rybársky priemysel je jedným z dôvodov, prečo škótski nacionalisti bojujú za nezávislosť. Ako samostatný štát by mali silnejší hlas v Bruseli a ráznejšie by presadzovali národné záujmy. Dnes majú veľký deň. Podľa prieskumov v regionálnych voľbách zrejme porazia vládnych labouristov a po prvý raz sformujú vládu.
K lekárovi do Nórska
Sever Škótska je riedko osídlený. Škóti o sebe vtipkujú, že ich tu je desaťkrát menej než ovcí.
Do mestečka Wick lieta párkrát týždenne malé lietadlo, do ktorého sa zmestí dvadsať ľudí. Autom sa sem z hlavného mesta Edinburgh dostanete za štyri hodiny a domáci hovoria, že ak sa potrebujú rýchlo dostať k lekárovi, najvýhodnejšie je sadnúť na loď a ísť do nórskeho Bergenu.
Ľudia tu farmárčia, živia sa rybolovom a desiatky zamestnáva aj ropný priemysel. Práve ropa je ďalším z dôvodov národnej hrdosti i kritiky, že všetky zisky z predaja idú do Londýna.
„Je to naša ropa. O 25 rokov sa môžu zásoby vyčerpať. Zisky by mali ísť do fondov, aby sme sa podobne ako Nóri zabezpečili do budúcnosti,“ hovorí Maxine Smithová, ktorá vlastní kadernícky salón. Kuriózne je, že sama pochádza z Anglicka a na sever sa vydala. Dnes sa považuje za Škótku a bojuje za samostnanosť.
Labouristi bojujú za úniu
Proti nacionalistom stojí barikáda silných strán, ktoré chcú úniu s Anglickom zachovať. Ich najčastejší argument je, že Škótsko bude ako samostatný štát zraniteľnejšie.
„Žijeme v nebezpečnom svete. Škóti zomreli v dvojičkách v New Yorku, v londýnskom metre. Potrebujeme sa obrániť,“ presviedčal v utorok na predvolebnom mítingu labouristický kandidát John McKendrick. Argumentuje tým, že v britskej armáde pracuje desaťtisíc Škótov, ktorí by prišli o prácu. Väčšina z nich je len asi 30 kilometrov od Glasgowa, na základni, kde sídlia britské jadrové ponorky Trident.
Práve o ich obnove nedávno rozhodol parlament v Londýne napriek odporu škótskych poslancov. „Nechceme, aby bolo Škótsko marginalizované. Samozrejme, že by sme prežili, ale prišli by sme o vplyv na medzinárodné udalosti,“ hovorí konzervatívec Donald MacDonald. Chváli sa svojím typickým škótskym menom. Rovnaké priezvisko majú v telefónnom zozname desiatky ľudí.
Ovce a stíhačky
Podľa prieskumov väčšina Škótov jadrové zbrane odmieta a práve o ich hlasy bojujú nacionalisti.
„Aj Nórsko je členom NATO a nijaké nukleárne zbrane nepotrebuje. Na nelegálne vojny ako v Iraku sa míňajú miliardy dolárov, ktoré by mohli ísť na školstvo alebo zdravotnú starostlivosť,“ hovorí poslanec národnej strany Rob Gibson.
O pár minút nad našimi hlavami preletí stíhačka NATO, blízko je vojenská základňa na výcvik pilotov. Nedotknutá príroda, desiatky oviec, rybárske lode a stíhačky letiace nadvzukovou rýchlosťou.
Autor: Škótsko