BRATISLAVA. Generálny riaditeľ britskej ropnej spoločnosti British Petroleum (BP) John Browne v utorok odstúpil po viac ako desiatich rokoch z funkcie. Jeden z najrešpektovanejších lídrov svetovej podnikateľskej obce rezignoval po tom, ako vysvitlo, že v minulosti pred súdom klamal.
Podľa Financial Times z dokumentov britského súdu vyplýva, že Browne klamal o tom, ako sa stretol so svojím milencom Jeffom Chevalierom. Ten chcel podrobnosti ich vzťahu, ako aj obvinenia z podvodov v riadení BP zverejniť v britskom bulvári Mail on Sunday. Browne súdu nepravdivo tvrdil, že Chevaliera prvýkrát stretol náhodou. Súd preto zakázal tieto informácie zverejniť. Teraz však odvolací súd obmedzenie zrušil a na verejnosť tak prenikli Chevalierove obvinenia.
Browne mu vraj pomohol založiť firmu, v ktorej pracovali zamestnanci BP. Napríklad osobný asistent Browna v nej robil sekretára, napísali Financial Times. Browne sa podľa neho vyhol plateniu DPH, keď renováciu svojho bytu v Benátkach zaplatil v hotovosti.
Browne sa k štvorročnému vzťahu priznal, ale všetky obvinenia poprel. „Počas 41 rokov v spoločnosti som oddeľoval môj osobný život od pracovného. Vždy som považoval svoju sexualitu za súkromnú vec. Hlboko ma sklamalo, že sa skupina novín rozhodla zverejniť obvinenia týkajúce sa môjho osobného života,“ vyhlásil v utorok Browne.
Spoločnosť BP uviedla, že jeho okamžitým nástupcom bude Tony Hayward.
Odstúpenie bude Browna stáť bonus v hodnote 1,3-násobku jeho ročného platu, čo je 172 miliónov korún. Takisto bude vylúčený z dlhodobého plánu na získanie akcií v maximálnej hodnote 593 miliónov korún.
Browne mal podľa posledných plánov aj tak odstúpiť už v júni tohto roka. Dôvodom boli problémy, ktoré mala spoločnosť.
Koncern sa vlani ocitol pod paľbou kritiky za to, že zanedbával údržbu hlavného ropovodu z Aljašky, ktorý musel byť pre koróziu odstavený a opravený. Prerušenie zásobovania veľkej časti Ameriky viedlo k nárastu cien ropy a prípadom sa zaoberali aj členovia amerického Kongresu.
Autor: ho