BANSKÁ BYSTRICA, KREMNICA. Spoločnosť Kremnica Gold sa zámeru začať pri Kremnici s ťažbou zlata nevzdáva ani po novelizácii ťažobného zákona. Na použitie kyanidovej technológie bude potrebovať podľa novely súhlas dotknutých samospráv. Firma so zahraničnou účasťou musí okrem toho prejsť aj posudzovaním vplyvov na životné prostredie EIA.
Primátorka Kremnice je presvedčená, že spoločnosti sa negatívne stanovisko mesta nepodarí zmeniť, Kremnica Gold verí, že začne ťažiť zlato v povrchovom lome v Šturci približne o dva a pol roka. Spoločnosť plánuje vyťažiť dve až tri tony zlata ročne. Výťažnosť rudy odhadujú na 80 percent.
Ťažiari veria, že Kremnica bude opäť zlatá
„Sme presvedčení, že v súlade s novelou banského zákona dospejeme k riešeniu. Veríme, že keď príde k hlasovaniu o použití technológií na spracovanie zlata, takmer nik nebude mať problém zodvihnúť ruku za pokračovanie ťažby,“ povedal Ľuboslav Maťo, vedúci projektu Kremnica Gold.
Riaditeľ spoločnosti Boris Bartalský požiadal včleniť do procesu posudzovania vplyvov nový variant, podľa ktorého bude odkalisko mimo obcí.
Spoločnosť vraj nezaťaží dopravu, pretože vybuduje vlastné cesty. Ľuďom, žijúcim v blízkosti lomu, ponúknu nové byty alebo odškodnenie.
Bartalský tvrdí, že povrchová ťažba v Šturci bola len pozastavená. Okolo roku 1986 sa tam plánovalo ťažiť do milióna ton rudy ročne. Po šiestich rokoch však ťažbu zastavili. Za predošlého režimu sa v Šturci ťažilo okolo 12 kilogramov zlata ročne. Za tisícročnú tradíciu ťažby sa v meste a okolí vyťažilo od 40 do 70 ton zlata.
Primátorka Kremnice: Nepresvedčia nás
Zámer spoločnosti už pred časom odmietlo zastupiteľstvo Kremnice aj deväť dotknutých obcí. Ich stanovisko podporili aj poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja. Primátorka Kremnice Zuzana Balážová je presvedčená, že spoločnosti Kremnica Gold sa nepodarí negatívne stanoviská mesta a okolitých obcí zmeniť. „ Myslím si, že ľudia si oveľa viac uvedomujú, čo je to trvalo udržateľný rozvoj,“ povedala Balážová.
Spustením ťažby by životné prostredie v meste a okolí dostali podľa nej doslova smrteľné rany. Nejde pritom iba o používanie jedovatéhol kyanidu pri lúhovaní zlata.
„Je to celý rad faktorov, ktoré by sa negatívne podpísali na kvalite života ľudí v regióne,“ dodala Balážová. Patrí k tomu výstavba nových ciest v lesnom prostredí, zvýšená prašnosť, hluk.
Obavy sú aj z narušenia statiky v meste. „Aj bez ťažby Kremnica sústavne klesá, čo je vážny problém. Ťažba by to mohla ešte zhoršiť,“ tvrdí primátorka. Už v minulosti malo mesto vážne problémy so sadaním pôdy a statikou objektov. Niekoľko vzácnych historických stavieb už preto museli zbúrať.