BRATISLAVA. Len na základe súdneho rozhodnutia by mali vstupovať do lesov zamestnanci Štátnej inšpekcie životného prostredia, ale aj zamestnanci správ národných parkov a chránených území či strážcovia prírody, navrhuje štvorica poslancov vládnej koalície. Novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá môže obmedziť kontrolu vlastníkov lesov, už predložili parlamentu.
„Jednoznačne toto opatrenie smeruje k obmedzeniu kontroly hospodárenia v lesoch,“ hovorí Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk. Táto politická garnitúra sa podľa neho rozhodla „keď nie zrušiť ochranu prírody, tak ju vykonávať formálne“.
Aj bývalý šéf Tatranského národného parku Tomáš Vančura hovorí, že ide o „represívne kroky“, ktoré neriešia podstatu problému, a to, akú ochranu prírody chceme.
Predkladatelia novely Ján Slabý z SNS, Zdenka Kramplová z HZDS a Marián Zahumenský a Magda Košútová zo Smeru tvrdia, že chcú novelou len „vylúčiť drastické zásahy do vlastníckych práv, osobnej slobody“.
Novela by obmedzila vstup odborníkov do lesa, vstup verejnosti a ochranárov z mimovládnych organizácií obmedzil už bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon, ktorý do zákona o lesoch presadil vetu, že lesníci môžu verejnosti zakázať vstup do lesa.
Novela by zároveň skrátila termíny, dokedy majú krajské úrady rozhodnúť o povoleniach pre lesníkov na ťažbu zo 60 na 30 dní, pričom, v prípade, že termín nestihnú, predpokladá, že s ťažbou alebo iným zásahom na území súhlasia. Lesníci sa dnes sťažujú, že na niektoré povolenia čakajú aj rok, až dovtedy, keď už nemajú význam.
Doteraz sa mohli k žiadosti lesníkov vyjadriť aj mimovládne organizácie, ak by novela prešla, už by do konania nemohli zasahovať.
Ministerstvo životného prostredia by podľa hovorcu Petra Višvádera súhlasilo so skrátením času na rozhodnutie na 30 dní, no „malo by problém“ s obmedzeniami pre inšpektorov. Priznáva, že by to fakticky znemožnilo kontrolu, ide však podľa neho len o hypotézy, pretože o novele ešte nemá informácie.
Tichá po novele
Ak by dnes platila novela zákona o ochrane prírody, zastaviť ťažbu v Tichej doline by bolo ťažké, pretože:
lesníci by požiadali o povolenie, ak by ho úrady nestihli vydať do 30 dní, mohli by bez problémov začať ťažiť, ani samotní zamestnanci Tatranského národného parku by do doliny nemohli, museli by žiadať o povolenie súd,
ak by niekto dal podnet Štátnej inšpekcii životnéhoprostredia, aj inšpektori by do doliny mohli vstúpiť len po rozhodnutí súdu.
Autor: haj