Ak by sa Spider-Man nepreháňal po New Yorku, ale ulicami fiktívneho mesta Gotham alebo Metropolis, filmový fenomén by ani zďaleka nebol taký úspešný.
V monumentálnom finále prvého filmu Pavúčí muž pôvodne polapil filmového úhlavného nepriateľa Ameriky Greena Goblina do siete, utkanej medzi vežami Svetového obchodného centra.
Až potom dali producenti scény prerobiť, no ťah zapôsobil najmä ako dobrá reklama.
Tretí Spider-Man však dospel. Už nie je nadšenecky vlastenecký, ale realisticky súčasný – deprimovaný, sklamaný a zneistený Bushovou zahraničnou politikou i stupňovaním násilia doma v USA. Čierna je jeho dominantnou farbou.
S bratislavským rozpočtom
Jeho cesta na filmové plátno bola ťažšia, ako všetci čakali – i napriek tomu, že komiksy sa z ulíc a predmestí presťahovali do vysokoškolských internátov a vedeckých pracovní.
Samotní fanúšikovia nikdy netúžili vidieť Spider–Mana na filmovom plátne. Keď sa pred rokmi o jeho sfilmovanie uchádzal James Cameron (Titanic), spoluvlastníci autorských práv mu to dokonca súdnou cestou znemožnili.
K réžii sa nakoniec dostal Sam Raimi. Film Spider–Man 1 vznikol za 136 miliónov dolárov.
Tretia časť mala rozpočet priam astronomický, v prepočte viac ako 6,2 miliardy korún (len pre porovnanie: rozpočet Bratislavy na rok 2007 je 5,9 miliardy Sk).
Predlohou všetkých troch filmov boli komiksové príbehy autorov Stana Leeho a Steve Ditka. Hlavnú rolu Petra Parkera, ktorý sa po uhryznutí zmutovaným pavúkom stane Pavúčím mužom, pôvodne ponúkali aj Freddiemu Prinzovi Jr. a Leonardovi DiCapriovi. Napokon ju získal Tobey Maguire.
Večný loser dospel
Napodiv práve on Spider–Mana nikdy nečítal a jeho príbehy nepoznal, čo sa však ukázalo ako výhoda. Maguire je totiž dokonale plastický a indiferentný, takže každý si ho v mysli môže dotvoriť podľa seba.
Jeho Peter Parker je v civile večný loser, outsider, s ktorým sa divák ľahko stotožní. No aj Parker sa mení. Teraz už je sebavedomejší, dospelejší, viac zmierený s vlastným heroickým poslaním – ale i krutejší a temnejší.
Horšie je to s Kirsten Dunstovou. Mení sa len herečka, z dievčenskej vyziabnutosti do ženskej oblosti. Inak je už od prvého filmu nemastná-neslaná, nevýrazná. Hravo by ju nahradila ktorákoľvek iná. Ale možno to tak má byť, aby zbytočne neodvádzala pozornosť od hlavného hrdinu.
Preboha, len nič nové
Réžia sa nesie v znamení zodpovednosti za investované miliardy. Nepokúša sa o žiadne experimenty alebo výstrelky, hrá na istotu, skôr aranžuje a inscenuje za použitia všeobecne zrozumiteľných stereotypov.
Ako keby producenti Raimimu prikázali, aby len, preboha, neprišiel s ničím novým. Mieša teda starý známy koktail, z osvedčených ingrediencií. A pritom si občas frajersky nadhodí šejkr ako zručný barman. Pravda však je, že nepoužíva mnoho ingrediencií a drink, ktorý namixoval, nie je ničím nový, len je ho viac a je drahší.
Aký teda je filmový Spider-Man 3? Ako príbeh ani ako film za veľa nestoja, ale tovar je to skvelý. Skutočný superhrdina: V pravej chvíli na pravom mieste.
Spider-Man 3, USA,2007, 140 min.
Scenár: Ivan Raimi, Alvin Sargent. Réžia: Sam Raimi. Kamera: Bill Pope. Hudba: Christopher Young.
Hrajú: Tobey Maguire, Kirsten Dunstová, James Franco
Premiéra v SR: dnes.