Voľba tureckého prezidenta prerastá do politickej krízy a znepokojuje zahraničie. Jediný uchádzač o funkciu hlavy štátu - minister zahraničia Abdulláh Gül zatiaľ vyhlasuje, že sa nemieni vzdať kandidatúry. Napriek tomu, že aj včera vyhnala do ulíc Istambulu státisíce Turkov a vyvoláva odpor armády.
Gül je totiž členom vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja, ktorá má islamistickú minulosť a do tureckého právneho poriadku sa pokúša vnášať prvky islamu - zákaz predaja alkoholu, kriminalizáciu nevery, či zrušenie zákazu nosiť islamské šatky na oficiálnych miestach.
Turecký generálny štáb v piatok, po prvom kole voľby prezidenta, ktorá sa skončila pre Güla neúspechom vyhlásil, že je pripravený brániť sekulárne základy štátu. Ide o pomerne silné slová, ktoré kritizoval Washington aj Európska únia.
Podľa nich nemá armáda zasahovať do politiky. Turecká armáda sa však tradične označuje za ochrankyňu sekulárneho štátu a v minulosti neváhala na jeho „záchranu“ vyvolať niekoľko prevratov.
Silné slová armády pozorovatelia označujú za pokus ovplyvniť rozhodnutie ústavného súdu. Jeho sudcovia majú rozhodnúť o podaní opozičnej Republikánskej ľudovej strany, ktorá žiada anulovanie prvého kola volieb. Podľa jej názoru bolo nezákonné, lebo počas voľby prezidenta neboli v sále dve tretiny poslancov.
Ak by súd výsledky volieb anuloval, museli by sa konať predčasne parlamentné voľby.
Autor: mik