Predbežná správa Winogradovej komisie na vyšetrovanie letnej vojny v Libanone upozorňuje na zásadné zlyhanie izraelskej vlády aj armády. Nepožaduje však, aby premiér Ehud Olmert a minister obrany Amir Perec podali demisiu. Tvrdia to izraelské médiá, ktorým sa podarilo získať jej text.
Správu oficiálne zverejnia až dnes, keď na ňu bude reagovať aj vláda. Neočakáva sa, že by niekto pre ňu odstúpil. Politickí poradcovia premiéra aj ministra včera v médiách naznačovali, že obaja muži prijmú zodpovednosť a budú sa snažiť zaviesť odporúčania komisie do praxe. Opozícia volá po radikálnejších krokoch - ich odchode.
Vládna komisia vedená bývalým sudcom Elijahuom Winogradom v predbežnej správe označuje premiéra za pasívneho lídra, ktorý sa dal vodiť armádou za nos. Tvrdí, že jeho rozhodnutie ísť do vojny s Hizballáhom bolo „unáhlené“, nedržalo sa existujúcich plánov a nebolo z neho jasné, ako chce Izrael vojnu ukončiť.
Nedomyslená vojna
Olmert bol údajne v područí vtedajšieho šéfa generálneho štábu Dana Haluca a prakticky nemal po ruke žiadnych kritikov jeho návrhov. Haluc už pre kritiku z funkcie odstúpil. Ako o bývalom letcovi sa o ňom hovorilo, že presadzoval letecké útoky a odmietal pozemnú operáciu. Tento názor si mal osvojiť aj Olmert, ktorý sa bál veľkých strát. Izrael vo vojne stratil vyše 160 ľudí, zväčša vojakov. V Libanone zomrelo vyše tisíc ľudí, hlavne civilistov.
Silnú kritiku si vyslúžil aj Perec. Podľa komisie vôbec nemal prijať funkciu ministra obrany, pretože nemal dosť skúseností. Navyše neurobil nič pre to, aby tento nedostatok „zamaskoval“ vytvorením kvalitného poradného orgánu či využitím služieb expertov ministerstva. Namiesto toho si dal radiť od podľa komisie „menej relevantných“, zato jemu sympatických osôb.
Arogantný generál
Svoje dostal aj exšéf generálneho štábu Haluc. Komisia ho obvinila z podcenenia hrozby rakiet typu kaťuša, ktoré počas celej vojny trápili sever Izraela. Upozornila na jeho arogantné správanie, nedostatok komunikácie a neschopnosť predložiť vláde alternatívne plany.
Predbežné závery Winogradovej komisie v Izraeli nikoho neprekvapili. Už počas vojny sa ozývala kritika, že Izrael nie je schopný urobiť poriadok s Hizballáhom ani priviesť domov zajatých vojakov. Vláda sa bráni, že počas vojny opozícia, ktorá ju teraz tvrdo kritizuje, mlčala a podporovala každý jej krok.
Olmert medzitým čelí aj ďalšiemu škandálu. V rozhovore pre nemecký magazín Focus nevylúčil sústredený raketový útok na iránske jadrové zariadenia, ak bude Teherán ďalej pohŕdať rezolúciami OSN. „Trvalo by to desať dní a vyžiadalo by si to vypálenie tisícky striel Tomahawk,“ spresnil, ako by mal útok vyzerať. Izraelský Úrad vlády teraz vysvetľuje, že to tak nemyslel.
Vojna s Hizballáhom
Konflikt prepukol po únose dvoch izraelských vojakov hnutím Hizballáh
Trval od 12. júla do 14. augusta 2006
Zahynulo približne 1000 Libanončanov
V Izraeli zomrelo 159 ľudí
Autor: Tel Aviv