Jeden z najlepších hráčov histórie, ktorý bol neskôr aj chýrnym trénerom, oslávil v stredu šesťdesiate narodeniny. "Obratný ako mačka, prešibaný ako líška, čarodejník s loptou, špílmacher," tak opisovala Cruyffa tlač v časoch jeho najväčšej slávy. Na futbalové ihrisko ho priviedla mama, pracujúca v Ajaxe ako upratovačka. V lige debutoval ako 17-ročný gólom. Originálny stredný útočník s číslom 14 na chrbte stál v sedemdesiatych rokoch minulého storočia za vzostupom Ajaxu Amstredam, FC Barcelona i holandskej reprezentácie. Za svoje výkony si Lietajúci Holanďan trikrát - v rokoch 1971, 1973 a 1974 - vyslúžil Zlatú loptu pre najlepšieho futbalistu Európy.
Totálny futbal
Hendrik Johannes Cruyff alias Johan Cruyff bol spolu s trénerom Rinusom Michelsom kľúčovou postavou takzvaného totálneho futbalu, ktorý spôsobil futbalovú revolúciu. S hrou, pri ktorej sa jednotlivé formácie prelínajú a zmazáva sa rozdiel medzi obrancom, stredopoliarom a útočníkom, žal úspechy najskôr Ajax a čoskoro aj holandský národný tím. Odchovanec Ajaxu Cruyff bol v oboch prípadoch najväčšou hviezdou mužstva a výrazne prispel nielen k trom amsterdamským triumfom v Pohári majstrov (predchodca Champions league) v rokoch 1971 až 1973, ale aj k striebru Holandska na majstrovstvách sveta 1974.
Hoci podľa mienky väčšiny fanúšikov mali vtedy Holanďania na šampionáte v Nemecku najlepší tím i najlepšieho hráča a hrali najkrajší futbal, stroskotali (podobne ako o štyri roky neskôr v Argentíne) vo finále na domácej reprezentácii. V priamom súboji dvoch kapitánov a špílmacherov - útočníka Cruyffa a libera Beckenbauera - bol napokon šťastnejší ten druhý. Kráľ Johann najdôležitejší zápas svojej kariéry prehral a Svetový pohár zdvihol nad hlavu Kaiser (cisár) Franz.
Rekordný prestup
"Johanovo tajomstvo spočíva v tom, že futbal miluje a hľadá nové spôsoby, ako dosiahnuť dokonalosť," povedal o ňom kouč Ajaxu Stefan Kovacs. To už "Pythagoras v kopačkách" obliekal dres Barcelony, kam nasledoval Michelsa v lete 1973 za vtedy rekordnú sumu blížiacu sa miliónu libier. Cruyff okamžite vytiahol katalánsky veľkoklub zo dna tabuľky až k majstrovskému titulu. Z európskeho šampionátu v roku 1976 si však priviezol "len" bronz, pretože v semifinále Holanďania prekvapujúco podľahli neskoršiemu šampiónovi, Československu. O dva roky neskôr Cruyff nečakane ukončil kariéru a striebornú obhajobu tulipánov na MS 1978 sledoval len ako televízny spolukomentátor. Hneď nasledujúci rok však podpísal lukratívnu zmluvu s tímom Los Angeles Aztecs a odcestoval popularizovať futbal do USA. Po dvoch rokoch v zámorí a krátkom pôsobení v španielskom Levante sa vrátil do Ajaxu, ale pred sezónou 1983/84 podpísal zmluvu s jeho úhlavným rivalom Feyenoordom. V jeho farbách vybojoval svoj desiaty titul a siedmy triumf v domácom pohári. Keď sa v lete 1984 po druhý raz lúčil s kariérou, mal na konte 392 gólov v 704 oficiálnych klubových zápasoch. V reprezentácii odohral päťnásobný najlepší futbalista Holandska 48 stretnutí (väčšinu ako kapitán) a nastrieľal 33 gólov.
Úspešný tréner
Nemenej úspešný bol Cruyff aj ako tréner, keď Ajax a Barcelonu doviedol k zisku 17 trofejí vrátane víťazstva v Pohári majstrov, Pohári víťazov pohárov a Superpohári. S oboma klubmi navyše predvádzal ľúbivý útočný futbal a Španielsko opúšťal v roku 1996 ako spasiteľ. Odvtedy držiteľ najvyššieho holandského vyznamenania neviedol (aj pre problémy so srdcom) nijaký tím, aj keď o lákavé ponuky nemal núdzu.
V súčasnosti sa otec dvoch dcér a syna Jordiho, ktorý išiel v jeho stopách, venuje svojej nadácii, ktorá pomáha nielen mladým futbalistom, ale aj chudobným a hendikepovaným deťom. (čtk, jk)
Režisér holandskej futbalovej šou ťahal nitky Ajaxu i národného mužstva, ktoré žilo z geniality čísla štrnásť. Z dvadsaťpäť zápasov v európskych pohároch prehral Ajax pod velením Cruyffa len tri, jeden z nich v Trnave so Spartakom. FOTO - AFP |