Prvý balíček reforiem, ktorý prijala vláda Mirka Topolánka na začiatku apríla a parlament by o ňom mal hlasovať v júni, je ohrozený.
Podľa ankety denníka MF Dnes zatiaľ premiér pri schvaľovaní reforiem nemôže naisto počítať nielen z hlasmi dvoch prebehlíkov z opozície, od ktorých koaličná väčšina v parlamente závisí. V súčasnej podobe ich odmieta podporiť aj niekoľko poslancov jeho vlastnej ODS. Ďalší sa nevedia rozhodnúť.
V orientácii im nepomáha ani zmätená prezentácia plánovaných úsporných krokov vlády. Tento týždeň médiami prebehla informácia ministerstva financií, podľa ktorej by malo do roku 2010 prísť o prácu viac ako 40-tisíc pracovníkov štátneho sektora. Prepúšťanie by sa týkalo aj takých profesií, ako sú učitelia či hasiči.
Menej úradníkov
Vo včerajších novinách to už minister financií Miroslav Kalousek popieral. Tvrdil, že bude prepustených iba asi deväťtisíc, a to iba z tých, ktorí priamo patria k štátnej byrokracii. A ešte aj to je neisté.
Najväčším odporcom reforiem z vládnych radov je poslanec ODS a Topolánkov vnútrostranícky rival Vlastimil Tlustý (na snímke ČTK). Prekáža mu, že aspoň zatiaľ nejde ani tak o reformy, ako o úspory slúžiace na zníženie deficitu rozpočtu. Aby ich podporil, požaduje napríklad výraznejšie znižovanie daní. Pred voľbami ich sľuboval on sám ako autor ekonomickej časti volebného programu ODS.
Najprv znížiť deficit
Minister Kalousek však tvrdí, že najprv treba znížiť deficit a potom môžu prísť reformy a znižovanie daní. Schodok by sa bez úsporných opatrení výrazne zvýšil pre prudký nárast sociálnych výdavkov, ktoré pred voľbami v minulom roku presadili sociálni demokrati spolu s komunistami.
S podporou reforiem však váhajú aj iní koaliční poslanci. Niektorým sa podobne ako Tlustému nezdajú dosť pravicové. Dvom ľudoveckým poslancom naopak prekáža, že znevýhodňujú rodiny s nižšími príjmami.
Politológovia kritizujú, že vláda nepresadzuje reformné kroky jednotlivo. „Jeden reformný balík je nepochopiteľný krok. Zvyšuje sa riziko, že návrh neprejde,“ povedal serveru aktualne.cz politológ Jan Hartl, podľa ktorého sa takáto zmes rôznych krokov aj horšie vysvetľuje verejnosti.
„Balíček je taktika buď-alebo, ktorá zväčšuje riziko, že vláda stratí všetko. Môže to však byť myslené ako cesta k predčasným voľbám,“ hovorí iný politológ Jan Bureš. Topolánek tvrdí, že jeho vláda stojí a padá s reformami. Ak ich nepresadí, musia prísť predčasné voľby.
Podľa prieskumov by sa v nich strany vládnej koalície posilnili a mohli by spolu získať bezpečnú parlamentnú väčšinu. Výsledok volieb je však vždy neistý, a tak sa do nich nikomu veľmi nechce.
Rozloženie sílv snemovni
Vláda: 100 poslancov
Občianska demokratická strana 81
Kresťanská a demokratická únia – Československá strana ľudová 13
Strana zelených 6
Opozícia: 98 poslancov
Česká strana sociálno demokratická 72
Komunistická strana Čiech a Moravy 26
Nezaradení: 2 poslanci