Kopold pod Šiša Pangmou prosí o zázrak

Na zostupe z osemtisícovky sa stratil slovenský horolezec Marek Hudák.

BRATISLAVA. "Držte palce, nech sa stane zázrak," odkázal Jozef Kopold cez internetovú stránku slovenskej expedície zo základného tábora pod Šiša Pangmou (8046 m). Včera už tretí deň za pomoci kórejských horolezcov márne pátral po spolulezcovi Marekovi Hudákovi (na snímke) . Šance, že ho objavia živého, vzhľadom na pretrvávajúce zlé počasie boli už len v rovine zázraku.

Dvadsaťsedemročný Bratislavčan Kopold v utorok hodinu po poludní miestneho času vystúpil britskou cestou v južnej stene na trinásty najvyšší vrchol sveta - len 25 dní po tom, ako stál na inej osemtisícovke, Čo Oju (8201). O desať rokov starší Hudák až naň nevyšliapal. Na vrcholovom hrebeni fúkal vetrisko a spustila sa hmla, preto sa rozhodol pre návrat.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Kúsok pod vrcholom to Marek otočil a začal zostupovať po fixoch," informoval Kopold, ktorý sa hore tiež dlho nezdržiaval. Partnera viac nevidel: "Cestou z vrcholu som sa zastavil v druhom tábore, ktorý bol zasypaný. Marek tam nebol. Cestou som našiel jeho čakan a rukavicu." Pádu počas zostupu nasvedčovali aj stopy po šmyku...

"Žiadne oslavy po Dodovom druhom vrchole," konštatuje renomovaná horolezecká webová stránka mounteverest.net. Jozef alias Dodo Kopold, štvornásobný víťaz slovenskej ankety o horolezca roka, je odvlani aj vo svete v centre pozornosti expertov. Za výstupy s Gabom Čmárikom v Karakorume boli v nominácii na svetový Zlatý čakan. Vlani v septembri vytvoril dvojicu s Hudákom, bývalým ligovým hádzanárom bratislavského ŠKP, ktorý sa k horolezectvu dostal cez skialpinizmus. "Má až neskutočnú kondíciu a lezecky akceleroval," odôvodnil Kopold voľbu v rozhovore pre Šport.

SkryťVypnúť reklamu

"Hudák bol cieľavedomý, kondične veľmi zdatný, znášal výšky, mal na to, aby vystúpil na osemtisícovku," myslí si šéf slovenských horolezcov Igor Koller. "Jediným jeho mínusom bolo menej skúseností." O výstup na osemtisícovku sa prvý raz pokúšal na Čo Oju - vlani sa dostal do 7200 m, tohto roku do 8000 m. Tretím členom aktuálnej výpravy je Jaroslav Dutka. Jej vedúci Pavol Lazar ochorel a predčasne sa vrátil domov.

Marián Šimo

Nešťastia na osemtisícovkách

Mount Everest 1984. Na zostupe z najvyššieho vrchu sveta (8848 m) sa zrútil Jozef Psotka (50 r.). Predtým vyšiel na vrchol variantom poľskej cesty juhozápadným hrebeňom so Zoltánom Demjánom a Šerpom Angom Ritom.

Mount Everest 1988. Najväčšia tragédia sa odohrala po jedinečnom prechode Boningtonovej cesty juhozápadnou stenou alpským štýlom. Jozef Just (33) vystúpil až na hlavný vrchol, kým Dušan Becík (34), Peter Božik (34) a Jaroslav Jaško (26) sa po dosiahnutí južného vrcholu (8760) rozhodli zostúpiť klasickou cestou - ani jedno zo štyroch tiel nenašli.

SkryťVypnúť reklamu

Šiša Pangma 1996. Z vrcholu (8046) po výstupe klasickou cestou zo severu nezostúpil Štefan Sluka (39) - deň potom ho vyčerpaného ako poslední videli americkí horolezci.

Manaslu 1997. Juraj Kardhordó (31) klasickou cestou severovýchodným hrebeňom vystúpil na Manaslu (8163), ale zo svojej už štvrtej osemtisícovky nezišiel. Japonci našli len jeho batoh. Na druhý deň po výstupe zomrel aj Miroslav Rybanský (42), na jeho mŕtve telo natrafil Šerpa japonskej výpravy.

Čo Oju 2005. Počas expedície na Čo Oju (8201) náhle na zlyhanie organizmu v 7000 m zomrel Ľuboš Stacho (39), jeho telo špeciálna čínska expedícia zniesla dolu a pochovali ho v Trnave.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 800
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 066
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 903
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 479
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 246
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 786
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 553
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu