Majský dostal najprísnejší trest

Majský, Brtva aj Pachinger sú podľa Špeciálneho súdu vinní. Všetci traja sa proti rozsudku odvolali.

Za vytunelovanie zvyškov BMG a Horizontu odsúdil včera Špeciálny súd Jozefa Majského na 12 rokov. Vinní sú aj jeho komplici David Brtva a Patrik Pachinger.

BRATISLAVA. Špeciálny súd včera odsúdil Jozefa Majského za osnovanie, založenie a podporovanie zločineckej skupiny, a tiež za podvod na dvanásť rokov väzenia. Udelil mu tak najprísnejší možný trest. V biznise a politike porovnateľne vplyvný človek ešte od slovenských sudcov nepočul verdikt vinný. Rozsudok ešte nie je právoplatný, trojica obžalovaných sa odvolala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Majský mal povesť, že dokáže všetko vybaviť. „Ukazuje sa, že aj na Slovensku nikto nerastie až do neba,“ povedal exminister vnútra Vladimír Palko z KDH. Ľudia, ktorí sa vďaka majetku cítia neohrození, si budú musieť uvedomiť, že je tu zákon.

Majský hovorí, že len doplatil na to, že rád hovoril o veciach, s ktorými nemal nič spoločné. Z Horizontu a BMG vraj chcel len získať zoznam ich klientov. Malo to pomôcť niektorým stranám vo voľbách.

V minulosti pomáhal HZDS, Sociálnodemokratickej strane, Strane demokratickej ľavice i Strane občianskeho porozumenia. Ich predstavitelia sa k tomu veľmi nehlásia.

Bol aj poradcom exprezidenta Rudolfa Schustera, ktorý SOP zakladal. Vraj sa takmer nestretávali, lebo Majský nechodil na porady. Schuster odmietol, že by ho Majský podporoval.

SkryťVypnúť reklamu

Pavol Hamžík, ktorý SOP prevzal po Schusterovi, však hovorí, že o tejto väzbe predchádzajúceho vedenia vedel. Bolo to dedičstvo, rovnako Majského bývalá manželka Diana Dubovská (dnes Štrofová), ktorá sa stala poslankyňou.

Bývalý šéf SDĽ Peter Weiss priznáva, že Majský stranu chcel podporiť. Prísľub vraj nesplnil. Jaroslav Volf z SDSS hovorí o pomoci pri organizovaní dvoch – troch podujatí. „Bol to žoviálny človek, ktorého veci zaujímali,“ spomína.

O spolitizovaní celej kauzy sú presvedčení aj Majského komplici. „Viem, že ste nás museli obetovať z politických dôvodov, ale napriek tomu vám odpúšťam,“ povedal po rozsudku Brt­va.­ Pachinger zase kauzu prirovnal ku komunistickým politickým procesom 50. rokov.

„Je to absurdné. Rozhodujúce sú dôkazy. Tisíce argumentov hovoria jasne,“ povedal špeciálny prokurátor Ján Šanta.

SkryťVypnúť reklamu

Majský sa obrátil chrbtom

Počas čítania rozsudku sa Majský obrátil novinárom chrbtom. Nechcel, aby bolo vidieť jeho reakciu. Nechcel o nej hovoriť ani jeho obhajca Peter Filip. „Nikto nie je šťastný z takého rozhodnutia,“ povedal.

Majského spoločníci David Brtva a Patrik Pachinger sa pri zdôvodňovaní rozsudku usmievali. Prvý dostal 11-ročný trest a Pachingera odsúdil súd na 10 rokov väzenia. Obaja musia okrem toho zaplatiť peňažný trest 300­tisíc korún. Ak to neurobia, budú vo väzení o rok dlhšie. Tak­isto sa proti rozsudku odvolali.

Majský sa peňažnému trestu vyhol. Predseda senátu Vladimír Peteja to zdôvodnil tým, že u dôchodcu, aj vzhľadom na dĺžku väzenia, neprichádza takýto trest do úvahy.

Musia vrátiť majetok

SkryťVypnúť reklamu

Súd sa pri rozsudku nestotožnil s návrhom špeciálneho prokurátora Jána Šantu, ktorý pre Majského a Brtvu navrhoval 11,5 roka a pre Pachingera osemročný trest. Nemyslí si však, že včerajší verdikt je prís­nejší. Šanta totiž trojici navrhoval aj peňažný trest päť miliónov korún. Namiesto toho bude musieť podľa rozsudku trojica vrátiť majetok za 336 miliónov. Ide o vylákané akcie, ktoré musia dať do pôvodného stavu. Sumu reálne nezaplatia. Brtva s Pachingerom majú aj 10 rokov zakázané podnikať.

Šanta bol s rozsudkom spokojný. „Ukázal na skutočnú rovnosť pred zákonom. Na to, že spravodlivosť nie je slepá a nájde si každého, je len otázka času kedy a za čo.“

Za podvodom bol Majský

Súd potvrdil, že za podvodom stál Majský. Keď sa BMG a Horizont začali potápať, sľúbil ich konateľovi Vladimírovi Frunimu, že mu pomôže. Využil na to Brtvu s Pachingerom, ktorí zastupovali fingované americké spoločnoti Comodore a Cavaliere, a kúpil obe potápajúce sa spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Rôznymi falošnými zmluvami nechal ich posledný majetok previesť na iné spoločnosti. Išlo zhruba o 800 miliónov korún. Nakoniec nechal vyzbierať zo všet­kých pobočiek hotovosť pod zámienkou, že ide o audit. Získal tak 40 mi­lió­nov korún.

Fruniho výpoveď rozhodla

Peteja potvrdil, že sa nenašiel svedok, ktorý by presne opísal konanie obžalovaných. Súd si vraj ani nerobil nádeje, že pri takej rafinovanej trestnej činnosti by svedka našiel. Rozhodujúcou bola najmä výpoveď Fruniho, ktorý potvrdil, že zmluvy o predaji, započítavaní akcií či prevode pohľadávok boli falošné.

Rovnako dôležitá bola aj nahrávka telefonátu medzi Frunim a Majským. Obhajoba sa ju snažila spochybniť. Podľa Peteju je však nepochybné, že na nahrávke hovorí Majský, ktorý po zdvih­nutí telefónu reagoval pohotovo. Je to dôkaz, že vedel, prečo mu Fruni telefonuje. Keď žiadal zmluvy o predaji, tak mu Majský povedal: „Tvoje už neni nič.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj Fruniho spoločníci boli pre usvedčenie obvinených rozhodujúci. Marián Šebeščák potvrdil, že Majský sa správal ako boss, ale nechcel, aby sa jeho meno v súvislosti s obchodom spomínalo.

Obhajobe chýbajú dôkazy

Podľa Majského advokáta Filipa súdu chýbajú relevantné dôkazy. Podľa neho je obžaloba postavená na klebete. Nikto vraj naozaj nedokázal, že Majský za podvodom stál.

Podľa advokáta ďalších dvoch obžalovaných Romana Maťašovského sa súd nezaoberal základným argumentom obhajoby, a to že predaj Horizontu s BMG bol riadny. Pachinger bol vraj majiteľom spoločností, a preto nemohol podviesť sám seba. „Bude to ešte veľmi zaujímavé,“ povedal o ďalšom vývoji kauzy na Najvyššom súde Maťašovský.

Denník SME získal v roku 2002 nahrávku rozhovoru Fruni-Majský, ktorá sa stala jedným z hlavných dôkazov v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG a Horizont. Záznam prvýkrát v plnom znení odvysiala televízia TA3 dnes o 13:30, 17:30 a 23:00 a v nedeľu o 11.15. Na www.sme.sk video zverejníme v sobotu poobede.

SkryťVypnúť reklamu

David Brtva a Patrik Pachinger sa pri čítaní rozsudku usmievali.

Vo väzení bude aspoň 6 rokov

Jozef Majský si vo väzbe odsedel 27 mesiacov. Ak Najvyšší súd potvrdí včerajší rozsudok, o 6 rokov bude môcť požiadať o podmienečné prepustenie.

Prvýkrát skončil vo väzbe v októbri 2002 potom, čo sa ho bývalá manželka Diana Dubovská (Štrofová) snažila previezť v aute cez hranice do Rakúska

V auguste 2004 ho generálny prokurátor z väzby pustil, na pojednávania však nechodil.

Koncom novembra 2006 skončil opäť vo väzbe, lebo ho súd nenašiel na nahlásenej adrese.

Kto je Jozef Majský

Pred piatimi rokmi bol takmer nedotknuteľnou osobou. Vybudoval rodinné impérium Sipox Holding. Vlastnil viacero spoločností i médií, malý podiel mal aj v denníku SME.

SkryťVypnúť reklamu

Zbohatol na predaji pontónov. Z obchodu bol škandál, vyšetrovanie však nič nezistilo.

Chválil sa kontaktmi na politikov. Od Mečiarovho HZDS prešiel k sociálnym demokratom a k SDĽ. Podporoval aj SOP exprezidenta Rudolfa Schustera, ktorému radil. Jeho exmanželka Diana Dubovská (Štrofová) bola poslankyňou, dnes je v HZDS.

Koncom 90. rokov odhadoval Majský svoj majetok na osem miliárd korún. Hovoril, že peniaze ho už neohúria a dopredu ho ženie snaha spoločensky sa uplatniť.

V roku 2002 ho polícia zat­kla pre podozrenie z tunelovania nebankových subjektov. Dnes je z neho, ako sám hovorí, „dôchodca s podlomeným zdravím“. Jeho impérium prežije, ale on si ho už neužije. „Mne sa týmto život zničil. Chcem však očistiť svoje meno skrz svoje deti,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

(vev)

Stĺpček Konštantína Čikovského
Šťastný deň

Netreba sa báť pátosu – deň, keď odsúdili Jozefa Majského, je veľkým šťastným dňom slovenskej demokracie.

Lebo Jozef Majský bol (právom) ikonou slovenského tunelovania. Tunelovanie je jav, keď manažér alebo priamo štatutár firmy robí obchody v prospech seba a na úkor vlastníkov podniku, jeho veriteľov a zväčša aj zamestnancov. Tam, kde je tunelárom komfortne, tam sa zle žije podnikateľom, ktorí si na seba zarábajú iniciatívou, inováciou a chuťou riskovať vlastný kapitál. A tam, kde sa zle žije takýmto normálnym podnikateľom, tam je chudoba.

Treba sa tešiť odsúdeniu Jozefa Majského, lebo bol (právom) ikonou prepojenia politiky a tunelovania (nie podnikania). Tam, kde je prepojená politika a tunelovanie, politici ani náhodou nerozhodujú podľa potrieb ich voličov a vlastného úsudku, ale podľa potrieb tunelárov. V takej krajine býva zvyčajne chudoba.

SkryťVypnúť reklamu

Oddnes neplatí, že veľkým rybám sa nič nemôže stať, že všetky sa nám smejú do očí. Jedna už sedí v base.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 223
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 673
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 655
  4. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 384
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 209
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 894
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 700
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu