Maďarská Rajka leží len dva kilometre za starým hraničným priechodom, tri kilometre za bratislavskou mestskou časťou Rusovce. V obci s 2700 obyvateľmi žije okolo sedemdesiat slovenských rodín, v okolitých obciach ďalších tridsať. Sotva polovica z nich vie rozprávať po maďarsky a tam, kde vedia, tak zvyčajne len jeden z partnerov. "Či viem po maďarsky? Na čo by mi to bolo," hovorí mladá mamička Kristína, ktorá v Rajke žije už dva a pol roka. Do práce, na veľký nákup, do škôl
a škôlok sa chodí na Slovensko. Rajka je natoľko blízko k hraniciam, že ju signálom pokrývajú operátori mobilných sietí zo Slovenska a v dosahu sú aj slovenské televízne vysielače. Styk s maďarskými úradmi sa Slováci v Rajke naučili minimalizovať na najnevyhnutnejšie veci, potrebný servis súvisiaci s úradnými záležitosťami vybaví slovenská firma so sídlom v dedine. Na hraničnom priechode si už na pendlujúcich Slovákov zvykli a po naplnení šengenskej dohody už nebude ani to. Ako potvrdzuje starosta Lajos Baszó, obec doteraz neevidovala žiaden problém, ktorý by vyplýval z tesného súžitia Maďarov a Slovákov. Spokojná je aj majiteľka jednej z miestnych krčiem Józsefné Keszöcze. Slováci patria k jej pravidelným štamgastom, hoci len po večeroch alebo cez víkendy. Obsluhujúci personál sa už naučil základné slová po slovensky.
Nízke ceny nehnuteľností a pritom príjemný potenciál vidieckeho prostredia kúsok za hranicami objavili prvé dve slovenské rodiny pred piatimi rokmi. Tam kde sa pre občanov Maďarska stosedemdesiat kilometrov od Budapešti končilo územie a nehnuteľnosti už nemali veľkú cenu, sa pre Slovákov začínal tichý a z centra diania ľahko dosiahnuteľný raj. Fakt, že ide o iný štát drží ceny dodnes ako tak na uzde.
Najväčšia vlna záujmu prišla pred dvoma rokmi. Spustil ju vstup oboch krajín do Európskej únie a reportáž v novinách, v ktorej už beztak nízke ceny pozemkov omylom prerátali aktuálnejším a ešte výhodnejším kurzom koruny voči forintu, než s akým počítala pôvodná ponuka. Tí, ktorí prišli, kúpili a tým, ktorým sa neušlo, začali hľadať inú nehnuteľnosť. "Ceny nehnuteľností odvtedy narástli," hovorí Mikuláš Rusó z miestnej kancelárie Mreality. Nebolo to však natoľko, aby prestali byť atraktívne - starší obývateľný dom na veľkom pozemku tu v súčasnosti kúpite v prepočte za dva a pol milióna slovenských korún. Pozemky, ak sa nejaké dostanú do ponuky, sú za tisíc slovenských korún za meter štvorcový. Za novostavby s pozemkom tu zaplatíte toľko, ako v okolí Bratislavy za novostavbu bez pozemku. Rodinný dom si prenajmete od desať do 25 tisíc korún mesačne. Výsledok na seba nenecháva dlho čakať - na konci Rajky smerom na Dunakiliti vzniká nová prakticky slovenská štvrť. Na osemdesiat pozemkov v súčasnosti evidujú stoosemdesiat záujemcov. Ak ich nekúpia Slováci, tak ich kúpia takí záujemcovia, ktorí už vedia, že ich Slovákom ponúknu.
Daň z nehnuteľnosti
V domoch, kde sú vlastníci prihlásení k dlhodobému pobytu sa neplatí.
Poplatky pre predaji
Poplatok z nadobudnutia nehnuteľnosti:
- z prvých 4 mil. Ft (približne 550 000 Sk) 2 %
- z ceny nad 4 mil. Ft 6 %
Poplatky za právne zastupovanie - možnosť výberu:
- 185 000 Ft (zhruba 25 200 Sk) bez ohľadu na cenu nehnuteľnosti
- 1% z ceny nehnuteľnosti + poplatky za povolenie 50 000 Ft, (6 800 Sk) ak nehnuteľnosť nekupujete na trvalý pobyt
Zdroj: Mreality
Nielen Rajka
Z podobných benefitov ako Rajka začali ťažiť ďalšie okolité obce - Bezenye, Dunakility, či Lével. V centre záujmu je napríklad Hegyeshalom, kde sú ceny ešte nižšie ako v Rajke. Nechytíte tu síce tak spoľahlivo signál mobilnej siete zo Slovenska, ale keď idete z Bratislavy, nemusíte zísť z diaľnice.