Napriek tomu, že v Bezpečnostnej rade OSN sa rozhoduje o budúcnosti Kosova, Srbsko v tomto kritickom období stále nemá vládu. Prozápadné strany prezidenta Borisa Tadiča i premiéra Vojislava by síce mohli vytvoriť spoločnú koalíciu, ani tri mesiace po parlamentných voľbách sa však nedokázali dohodnúť jej vytvorení.
Podľa najnovších informácií líder Demokratickej strany Srbska Vojislav Koštunica stále koketuje s myšlienkou, že sa na premiérskom kresle udrží s podporou radikálov.
Radikálni spojenci
Ultrapravicová strana Tomislava Nikoliča je údajne pripravená podporovať v parlamente jeho menšinovú vládu. „Žiaľ, posledné správy tomu nasvedčujú,“ odpovedal srbský prezident Boris Tadič (na snímke SME) počas návštevy v Bratislave na otázku SME, či je vznik vlády s radikálmi v Srbsku stále reálny.
„Demokratická strana Srbska a Nové Srbsko sa pravdepodobne dohodnú s Radikálnou stranou na sformovaní menšinovej vlády,“ povedal líder Nového Srbska Velimir Ilič srbskému denníku Večernje novosti.
Podľa neho by v tom prípade zostal Koštunica premiérom a líder Radikálov Nikolič by sa stal šéfom parlamentu. Trvala by len do konca roka, keď by Srbsko čakali nové voľby.
Strana Radikálov sa v Europskej únii vníma veľmi negatívne. Jej predseda Vojislav Šešelj je vo väzbe v Haagu, kde je obžalovaný z vojnových zločinov z čias balkánskych vojen v polovici 90. rokov.
Radikáli ostro vystupujú proti medzinárodnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu a hľadaných vojnových zločincov, akým je napríklad Ratko Mladič, obvinený zo spáchania genocídy v Bosne, považujú za hrdinov. Na rozdiel od Tadičovej strany sa orientujú viac na Rusko než na Európsku úniu. V prípade, že by v OSN prešiel Ahtisaariho návrh, ktorý predpokladá nezávislé Kosovo, dokonca hrozia povstaním v krajine.
Prezident Tadič včera nevylúčil, že sa s Koštunicom nakoniec dohodnú na spoločnej vláde. Jej prioritou by podľa neho bolo smerovanie do Európskej únie, ako aj spolupráca s tribunálom v Haagu. To sa v prípade Koštunicovho spojenia s radikálmi očakávať určite nedá.