České ministerstvo vnútra sa v rámci boja proti extrémizmu rozhodlo pomôcť policajtom slúžiacim v uliciach. Tí vraj často proti extrémistickým prejavom nezasahujú preto, že ich nedokážu bezpečne identifikovať. Ministerstvo ich teraz zásobilo manuálmi na rozpoznávanie symbolov, ktoré rôzni extrémisti používajú a podľa ktorých ich možno rozlišovať od poriadnych občanov a aj od seba navzájom.
Brožúrka sa vojde do vrecka služobnej uniformy a policajt ju môže neustále nosiť pri sebe. Súčasťou knihy sú štyri prehľadné karty z tvrdého papiera s najdôležitejšími extrémistickými symbolmi.
Autor brožúry je politológ a súdny znalec extrémizmu Miroslav Mareš. Vysvetľuje v nej, čo znamená samotný pojem symbol, informuje o koreňoch, vývoji a rozvrstvení rôznych extrémistických skupín a ich symboliky.
Knižka však má aj kapitolu o významných postavách nacizmu a dnešného extrémizmu, o neonacistických kapelách a dokonca aj o ich obľúbených odevných značkách.
Veľmi praktický je kalendár výročí, týkajúcich sa napríklad života Adolfa Hitlera, ktoré neonacisti pravidelne oslavujú a opis číselných šifier, ktoré používajú. Informuje tiež o právnom pozadí možného postihu extrémistických prejavov, ale aj o tom, čo môže polícia očakávať od súdnych znalcov v tejto oblasti.
Kniha sa krátko zaoberá aj symbolmi ľavicového, ekologického a islamského extrémizmu. Venuje im však oveľa menší priestor. Jedným z dôvodov je, že v Čechách vraj dnes nepredstavujú takú hrozbu, ako pravicový extrémizmus.
Červená hviezda sa nemení
„Je to aj preto, že napríklad komunistická symbolika je trvanlivejšia. Pravicová je pod väčším tlakom, preto sa musí častejšie meniť a vyvíjať a je tak rôznorodejšia,“ povedal SME Mareš.
Brožúrka je veľmi užitočné a zaujímavé dielo. Problém však môže nastať práve s tým, čo od nej asi radoví policajti očakávajú: jednoducho a rýchle im pomôcť pri určení toho, či nejaký symbol patrí medzi extrémistické, alebo nie.
Knižka pripomína skôr vedeckú štúdiu a jej jazyk je často príliš odborný a odťažitý. „Nie je celkom jasné, či používanie v rôznych oblastiach sveta bolo úplne nezávislé, alebo či sa symbol šíril z určitého centra či centier. Vznik v rozdielnych kultúrach mohol podmieňovať i jeho konkrétny význam,“ píše autor napríklad o pôvode najznámejšieho nacistického symbolu hákového kríža.
Až budúcnosť ukáže, či si s tým českí policajti dokážu poradiť.
|