Žijem medzi lekármi
MUDr. Jozefa Slávika stvárňuje František Kovár. "Moja manželka je lekárka, v jej stopách sa vybral aj syn. Lekárske prostredie je mi preto dôverne známe a povolanie gynekológa o to viac, že som sa o ňom mnoho dozvedel aj od môjho svokra. Bol to naslovovzatý odborník, ktorý veľmi úspešne liečil ženskú neplodnosť. Viem, že pomáhať pri zrode nového života je jedna z najkrajších vecí na svete, a preto táto špecializácia oslovovala kedysi aj moju manželku či iných priateľov, ktorí sa pre gynekológiu pôvodne nerozhodli. S postavou Jozefa Slávika som sa veľmi rýchlo stotožnil aj preto, že kedysi na našom sídlisku som viaceré rodičky viezol do nemocnice. So švagrinou sme to dokonca nestihli ani na pôrodnú sálu a dopravil som ju iba do ambulancie, kde šťastlivo porodila potomka. Pretože Ordináciu v ružovej záhrade sme začali nakrúcať na Jozefa, tešil som sa, že moja postava už mala aj sviatok."
Rád ich hrám
Primára MUDr. Viktora Mažára hrá Jozef Vajda, ktorý tiež nikdy nemal od tejto profesie ďaleko. "Vyrastal som v totálne lekárskom prostredí - môj otec bol balneológ a internista a moja sestra sa celý život venuje kožnému lekárstvu. Možno práve to ma ovplyvnilo tak, že som nikdy netúžil stať sa lekárom a doktorov iba rád hrám."
Upravil sa scenár
Mladého atraktívneho tridsiatnika MUDr. Michala Gregora, do ktorého sa v seriáli pacientky zamilovávajú na pokračovanie, stvárňuje Tomáš Maštalír. Hoci nemal problém stotožniť sa so svojou postavou, nakrúcanie ohrozila jeho nepríjemná autonehoda. Zrážku s vlakom našťastie prežil, ale načas zakotvil so zlomenou nohou v nemocnici. Už je odtiaľ vonku a pretože jeho postave v Ordinácii v ružovej záhrade prispôsobili scenár a prežije autohaváriu, bude hrať s nohou v sadre. Ako priznal, na rozdiel od svojich kolegov, nemá skúsenosti s lekárskym prostredním, v rodine sa nik tomuto povolaniu nevenoval. "Nato sme však herci, aby sme dokázali zahrať kohokoľvek."
Prečo seriály z nemocničného prostredia tak priťahujú divákov? "Dôvodov je viacero. U niekoho je za tým odveká túžba byť lekárom a fascinácia lekárskym prostredím. Iný chce poznať príčinu chorôb a ich liečenie. Takmer každý z nás však bol niekedy pacientom, stretol sa s lekármi a mal k nim rôzny vzťah. Často ich bral ako anonymnú autoritu, chladnú, nervóznu alebo ľudskú a láskavú. To, čo divákov najviac fascinuje, je, že v seriáloch majú možnosť vidieť lekárov ako ľudí s rôznymi povahami, ktorí majú rovnaké problémy ako oni. Prežívajú manželské krízy, rozvádzajú sa, majú problémy s deťmi, alebo sú zamilovaní," hovorí psychologička Danica Daudová. A dodáva, že aj vzťahy medzi lekármi, zdravotníckym personálom a pacientmi sú pre divákov veľmi príťažlivé. Mnohé postavy v seriáloch sú im blízke, k niektorým pociťujú sympatiu, obdiv, k niektorým antipatiu a hnev. "Pre niektorých divákov je dôležité aj to, že môžu prežívať bolesť a utrpenie so seriálovými pacientmi. Záchrana života či výhra v boji s chorobou im potom môže pomôcť vyrovnať sa s vlastnou chorobou alebo bolesťou," dopĺňa psychologička. |
Autor: blau