Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska, šéfredaktor Ivan Štrpka
Je dosť dôvodov, aby sme súčasnú situovanosť knihy a čítania videli ako výraz napätého spolužitia dvoch kultúrnych systémov, odlišujúcich sa svojou podstatou. Jeden možno nazvať kultúrou knihy, druhý je založený na multimediálnom informačnom moduse, konštatuje vo svojej eseji Kniha a čítanie v postgutenbergovskom kontexte bulharská literárna teoretička Kleo Protochristovová.
V rubrike Replika je tentoraz východiskom text Alberta Camusa z roku 1948 Vyhnaná Helena, o ktorom sa vyjadrujú Michaela Jurovská, Dezider Kamhal, Ivan Laučík a Miroslav Marcelli, kým Balla a Adam Bžoch konfrontujú svoj názor na „patriarchálne“ číslo feministického časopisu Aspekt. Exotický je Romboid špeciál o arabskej kaligrafii a poézii, širší záber než „len“ literárny reprezentujú aj príspevky Jozefa Fabuša o Divadelnej Nitre či Máriusa Kopcsaya Umenie lži. Z pestrej ponuky tohto čísla, ilustrovaného fototvorbou Lucie Nimcovej, spomeňme ešte aspoň tradičný blok recenzií a priestor pre pôvodnú poéziu a prózu.
Revue svetovej literatúry 1/2001
Slovenská spoločnosť prekladateľov umeleckej literatúry, šéfredaktorka Jarmila Samcová
Na absolútnom vrchole latinskoamerickej literatúry sú síce Gabriel Garcia Márquez, Isabel Allendeová, Jorge Luis Borges či Julio Cortázar (a to sme nespomenuli všetkých), no literatúra krajín Latinskej Ameriky, to sú desiatky alebo skôr stovky ďalších. Sú takisto výborní, slávni a oceňovaní, hoci, na našu škodu, u nás takmer neznámi.
Prvé tohtoročné číslo Revue svetovej literatúry nám predstavuje aspoň niekoľkých z nich, napríklad tiež Octavia Paza, mexického nositeľa Nobelovej ceny. Pútavé ukážky latinskoamerickej literatúry s cennými biografickými údajmi o autoroch dopĺňa prehľad jej stručného vývinu, ako ho vidí Ladislav Franek, esej Argentínčana Enriqua Andersona Imberta o magickom realizme v hispanoamerickej fikcii či ilustrácie jeho krajana Leopolda Torresa Agüera. Po tomto bloku ponúka revue rozhovor s maďarským spisovateľom Péterom Esterházym s neodolateľným názvom Nechcem veľa, iba všetko, článok o súčasnom francúzskom románe od Európana maďarského pôvodu Árona Kibédiho-Vargu, blok recenzií a iné kvalitné čítanie.