BRATISLAVA, MOSKVA. Šanca, že Ahtisaariho plán o Kosove prejde v Bezpečnostnej rade OSN, je minimálna, tvrdí ruská strana. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Vladimir Titov včera vyhlásil, že je vylúčené, aby rada prijala rezolúciu o Kosove podľa Ahtisaariho plánu, a pohrozil vetom, na ktoré má Moskva ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN právo.
V čase, keď svetové agentúry zverejnili jeho stanovisko, bol srbský prezident Boris Tadič u slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča v Bratislave. Na Slovensko pricestoval na dvojdňovú návštevu. Srbskí politici v posledných týždňoch stupňujú svoju diplomatickú ofenzívu proti plánu, ktorý predpokladá vznik nezávislého Kosova pod medzinárodným dohľadom. Belehrad sa tomu usiluje zabrániť.
Väčšina slovenských politikov síce vystupuje proti vzniku nezávislého Kosova a slovenský parlament o tom schválil deklaráciu, jej nejasné znenie však nijako nezväzuje ruky slovenskej diplomacii. Tá zatiaľ koná v súlade s politikou Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie a proces vedený Ahtisaarim podporuje. Oficiálne o tom v OSN hovoril aj slovenský veľvyslanec Peter Burian.
Slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš začiatkom roka vyhlásil, že nezávislosť Kosova je „nezvratný proces“. Včerajšie výroky ruského námestníka Titova včera nechcel komentovať. „Je to príliš predčasné,“ povedal.
„Ak by došlo k nezávislému Kosovu, bol by vytvorený bezpečnostný precedens nielen pre oblasť Balkánu, ale i pre všetky krízové oblasti vo svete,“ povedal Tadič na spoločnej tlačovej besede s Gašparovičom. Slovenský prezident včera zdôraznil, že je veľmi dôležité, aby sa o Kosove rozhodlo rezolúciou v Bezpečnostnej rade, hoci pripustil, že dnes neexistuje riešenie, ktoré by vyhovovalo obidvom stranám.
Vysokopostavený diplomat Európskej únie SME povedal, že ak Rusi budú chcieť naozaj použiť právo veta, o rezolúcii sa ani nemusí hlasovať. „Moskva si z toho urobila vec prestíže,“ povedal zdroj, ktorý sa pohybuje pri rokovaniach o Kosove. „Spojené štáty sú už teraz pripravené riešiť situáciu v Kosove aj bez príslušnej rezolúcie, s tým má však problémy Európska únia,“ hovorí.
Autor: lum