BRATISLAVA. Grantové komisie rozdelia tento rok na kultúrne projekty ako festivaly, pamiatky či knihy spolu 438 miliónov korún. Je to takmer o 270 miliónov menej ako vlani, keď dostali na granty najviac. Rozpočet je však nižší aj v porovnaní s rokmi 2004 či 2005.
Ministerstvo dostalo tento rok žiadosti o podporu za viac ako 3,3 miliardy, uspokojí ich asi na 12 percent.
Minister Marek Maďarič však verí, že zdrojov na kultúru môže byť nakoniec viac. „Vláda uložila ministerstvu financií dofinancovať rozpočet ministerstva o 500 miliónov korún, ak bude pokračovať rast DPH. Peniaze potom rozpustíme na naše prioritné programy, medzi inštitúcie a do grantového systému.“
Rozpočet na kultúru chce ministerstvo vylepšiť aj predajom nehnuteľností. Plánuje tak získať až 200 miliónov. Maďarič nespresnil, čo konkrétne by chcel predať. „Keď vyhodnotím niektorý majetok ako prebytočný, budem o tom informovať.“
Minulá vláda plánovala predať pozemky pri novom SND, podľa Maďariča sa však predávať nebudú. V centre Bratislavy pripúšťa predaj budovy na Štúrovej ulici, kde sídlil Literárny fond. Hovorilo sa aj o predaji budovy Hudobného centra na Michalskej ulici. „Nekomentujem,“ reagoval.
Maďarič tiež tvrdí, že vážne uvažuje o grantovej agentúre. Nový zákon o financovaní kultúry by ju vraj mohol zriadiť na báze Arts Council ako samostatnú príspevkovú organizáciu.
Tento rok dostalo ministerstvo viac ako 6,5-tisíca žiadostí o granty. Sekcia ekonomiky ich posúva „vecným sekciám“, kde sa pripravujú zmluvy, hovorí Maďarič. Je to vraj obrovská záťaž pre ministerstvo, a sám je „stále atakovaný požiadavkami“. Žiadatelia sú netrpezliví.
V komisiách, ktoré Maďarič vymenoval, sú bývalí poslanci, ich asistenti či stranícki nominanti. Politické vplyvy na rozhodovanie však vylučuje a rozpor v tom necíti. Nerozumie, prečo by nemohol byť členom komisie Peter Jaroš, bývalý kandidát SDĽ, alebo Osvald Zahradník. „Hra Sonatína pre páva bola nejakou politickou? Je to kvalitný dramatik, nemyslím, že by mal byť diskvalifikovaný.“