Enel tají odhad rastu cien
BRATISLAVA. Slovenské elektrárne zatiaľ budúcoročnú cenu silovej elektriny neurčili. Česká energetická skupina ČEZ pritom predpokladá, že jej budúcoročná cena by sa mala zvýšiť približne o dvadsať percent. „Presnú cenu elektrickej energie stanoví až samotný trh,“ povedal hovorca elektrární Juraj Kopřiva.
Každý podnik musí podľa neho odhadovať budúci vývoj ceny svojich produktov, ale ich odhady bližšie nekomentoval. Slovenské elektrárne však podľa Kopřivu nemôžu vylúčiť možný vplyv cien v Nemecku a Česku u nás. „Tieto trhy sú veľmi dobre prepojené a závislosť Slovenska od dovozu sa v najbližších rokoch zvýši pre nedostatok kapacity po odstavení V1 v Jaslovských Bohuniciach,“ povedal Kopřiva. (sita)
Akcionári ČEZ schválili rekordnú dividendu
PRAHA. Energetická spoločnosť ČEZ vyplatí z minuloročného rekordného zisku zatiaľ svoju najvyššiu dividendu 20 českých korún za akciu pred zdanením. Z celkovej sumy 11,8 miliardy českých korún (14,1 miliardy slovenských korún) pripadne osem miliárd štátu, ktorý drží v ČEZ podiel 67,6 percenta. Výplatu dividend schválili akcionári na včerajšom valnom zhromaždení spoločnosti.(čtk)
Poľsko môže mať euro v roku 2012
VARŠAVA. Poľsko môže podľa námestníčky ministerstva financií Katarzyny Zajdelovej-Kurowskej prijať spoločnú európsku menu v roku 2012. Uvedený rok je podľa nej aj najbližším možným termínom prijatia eura. „Do roku 2009 chceme splniť kritériá na zavedenie jednotnej meny,“ povedala. O rok neskôr by krajina mohla začať rokovať o vstupe do systému ERM-2, ktorý je akousi predprípravou na euro. (čtk)
Brusel chce sprehľadniť lobing v EÚ
BRATISLAVA. Európska únia plánuje zaviesť verejný register lobistov. Povedal to Peter Zsapka zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Dobrovoľný register by mal začať fungovať na jar 2008. Register bude zahŕňať základné údaje o lobistoch a informácie o ich pozadí a zdrojoch ich financovania. V Bruseli pôsobí podľa Zsapku približne 15–tisíc lobistov a 2600 záujmových skupín. Ročne sa v EÚ na lobing vynaloží približne 60 až 90 miliónov eur. (tasr)
Komisia zaslala nótu výrobcom autoskiel
BRUSEL. Európska komisia písomne upozornila skupinu výrobcov skla pre automobilový priemysel, že vie o ich nelegálnom karteli. Komisia neidentifikovala firmy, ale britský Pilkington a japonský konkurent Asahi Glass už informovali, že nótu dostali. Podľa komisie si firmy údajne medzi sebou rozdelili zákazníkov a dohodli sa na dodávaných kvótach a cenách. Všetky dotknuté spoločnosti majú dva mesiace na odpoveď a právo na ústne pojednávanie.