Mohli by sme dodať, že účasť na takýchto programoch je veľkým obohatením aj pre človeka, ktorý ich absolvuje.
Organizácia, nazvaná senátorovým menom pôsobí aj na Slovensku a ponúka túto možnosť slovenským študentom aj odborníkom z praxe. Na stránkach Fulbrightovej komisie možno nájsť viacero zaujímavých ponúk. Konkrétne podmienky poskytnutia štipendia si však treba podrobne a najmä včas preštudovať, pretože príprava a vybavenie potrebných dokladov vyžaduje čas, záujemcov nie je málo a sú kvalitní. Podľa výkonnej riaditeľky Fulbrigtovej komisie v SR Nory Hložekovej sa však netreba báť. „Ľudia si myslia, že sa to nedá úspešne zvládnuť, ale to nie je pravda. Kto nič neskúsi, nič nezíska,“ hovorí Nora Hložeková.
Podmienky programov sú rôzne. V niektorých sa vyžaduje TOEFL skúška, v iných nie, niekde budete potrebovať aj akceptačný list, v prípade programov pre odborníkov aj napríklad dlhodobejšiu spoluprácu s americkou inštitúciou. Veľmi dôležitý je však jazyk. „V zásade treba aktívnu angličtinu,“ vysvetľuje Nora Hložeková. „Ústny pohovor je vždy súčasťou výberu, pretože iná vec je prihláška a ďalšia zase konkrétny človek. A vždy je v angličtine, pretože pobyt je určený na profesionálnu skúsenosť a nie je čas na učenie jazyka. TOEFL skúška je povinná pre všetkých univerzitných študentov, nedá sa nahradiť žiadnym iným certifikátom.“
Okrem skúšok z jazyka musia kandidáti absolvovať aj odborné testy a tie sú tiež náročné. Záujemca však môže navštíviť Poradenské centrum Fulbrightovej komisie, kde mu bezplatne požičajú študijné materiály a štandardizované testy. „Príprava môže trvať mesiac- dva a dá sa zvládnuť,“ myslí si riaditeľka Hložeková. „Ten, kto má dobrý prospech na vysokej škole, má predsa určitú zručnosť.“ V poradenskom centre dostanete aj informácie o vízach, o ďalších možnostiach štúdia (napríklad športových štipendiách) a množstvo ďalších materiálov.
Súčasťou každej prihlášky sú aj referenčné listy, ktoré sú veľmi dôležité, pretože ich výberová komisia číta veľmi podrobne.
Každý z programov má presné podmienky výberu. Napríklad štipendium Huberta H. Humphreya je špecifické v tom, že nominovaní slovenskí uchádzači súťažia s kandidátmi z celého sveta a štipendium dostanú len tí najlepší s najlepším projektom. „Nominovaných uchádzačov je povedzme 350, ale miest je iba 150, takže je v našom záujme vybrať takých, ktorí budú našu krajinu a Komisiu vo výberovom konaní v USA dobre reprezentovať.“
Aktuálne ponuky
Fulbrightove štipendium pre postgraduálne štúdium v USA
Štipendium na 10 mesačné postgraduálne štúdium na univerzite alebo inštitúcii v USA v kategóriách: študent nediplomového štúdia, magisterského štúdia alebo hosťujúci výskumník. Tieto granty nie sú poskytované v oblasti klinickej medicíny.
Uzávierka prihlášok pre rok 2008-2009 je 29. jún 2007.
Štipendium Huberta H. Humphreya
Program dáva odborníkom možnosť 10- mesačného štúdia na univerzite v USA v kombinácii s praxou. Štipendiá sú udeľované v oblastiach ako verejná politika, verejná správa, ekonomika, financie, právo a ľudské práva, poľnohospodárstvo, environmentalistika, boj proti AIDS, výučba angličtiny a ďalšie.
Uzávierka prihlášok na rok 2008/2009 je 4. september 2007.
R. and E. Weiser Professional
Development Award Program
Program umožňuje absolvovať krátkodobé pobyty (2 - 3 týždne) na University of Michigan. Štipendium pokrýva cestovné, ubytovanie, poistenie a diéty.
Uzávierka prihlášok na pobyty v roku 2008 je 12. októbra 2007.
Informácie: office@fulbright.gov.skAutor: gal