BANSKÁ BYSTRICA - Aj napriek tomu, že od roku 1994 platí zákon, ktorý definuje majetkovú ujmu spôsobenú obmedzením možnosti hospodárenia v lesoch a adekvátnu náhradu, štát zatiaľ súkromným vlastníkom ani Štátnym lesom nevyplatil ani korunu. Uviedol to v piatok v Banskej Bystrici predstaviteľ Únie vlastníkov neštátnych lesov Bohdan Pálka, ktorého združenie má 550-tisíc hektárov lesa. Za dôvod označil neschopnosť vlády schváliť vykonávací predpis k zákonu, ktorý by stanovil spôsob výpočtu finančnej náhrady.
Ministerstvo životného prostredia už údajne spracovalo návrh, no vláda ho zatiaľ neschválila. V prípade, že sa tak stane, podľa Pálku budú vlastníci žiadať úhradu so spätnou platnosťou za sedem rokov. Ďalším problémom majiteľov lesov sú štátne lesné cesty na ich súkromných pozemkoch. „Už šesť rokov žiadame o ich vydanie a nič sa nerieši,“ dodáva Pálka.
Koordináciu postupu pri spoločných problémoch a legislatívnych zámeroch štátneho podniku Lesy SR a únie by mala zabezpečiť dohoda o vzájomnej pomoci, ktorú včera podpísal generálny riaditeľ Blažej Možuchy a za úniu B. Pálka. Okrem iného ide aj o obnovenie dôvery medzi týmito subjektmi.
Štátny podnik Lesy SR aj napriek problémom dosiahli v minulom roku pozitívny hospodársky výsledok. Jedným z najväčších problémov sú však pohľadávky u domácich odberateľov po lehote splatnosti, ktoré predstavujú okolo 555 miliónov korún. Takmer 400 miliónov sú tzv. mŕtve pohľadávky vo firmách, ktoré už skrachovali. Aj to je dôvod, prečo lesy väčšinu produkcie vyvážajú a na celkovom exporte sa podieľajú 40 percentami. Rozmery rastu vývozu dreva zo Slovenska označil minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš za neželateľné. Dôvodom neúmerného vývozu je podľa ministra neschopnosť slovenských drevospracujúcich firiem platiť, ich nízka výkonnosť a kapacita. Za vývozom dreva prevažne z neštátnych lesov vidí Koncoš vplyv obchodných firiem orientovaných na export. Za možnosť zmeny označil systém verejných dražieb, na ktorých by sa predávalo surové drevo.
Generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Banská Bystrica Blažej Možucha túto alternatívu považuje za reálnu, no nevyhnutné je dopracovať ju po legislatívnej stránke. Okrem informácií o stave ponuky a dopytu by podľa Možuchu verejné dražby zabránili aj korupcii v obchode s drevom.
DANIEL VRAŽDA