Najbližšie dni sa bude hovoriť len o nich - Nicolas Sarkozy a Segolene Royalová. Finále prezidentských volieb o dva týždne bude patriť im. Sarkozy získal 30 percent, Royalová 25,1.
Tento výsledok sa pokladal za najpravdepodobnejší. To, že sa naplnil, znamená, že Francúzov čaká na rozdiel od roku 2002 štandardná voľba. Nezvyčajné je však to, že o funkciu prezidenta bude bojovať žena. Jej šance nie sú beznádejné. Účasť bola mimoriadne vysoká, vyše 84 percent. Politici to komentovali ako veľké víťazstvo francúzskej demokracie.
Royalová uspela, Bayrou nie
Za úspechom Royalovej podľa analytikov stojí najmä obrovská mobilizácia voličov. Predovšetkým tých ľavicových. Časť z nich si istý čas myslela, že budú voliť Francoisa Bayroua, ktorý zaujal svojím stredovým programom. Tradiční voliči ľavice si však zrejme nakoniec uvedomili, že je to v zásade pravicový politik. Bayrou skončil tretí, ale predsa len s vysokým percentom - získal 18,7 percenta. Extrémista Jean-Marie Le Pen skončil štvrtý, získal len 11,5 %. Francúzi si vydýchli, tentoraz nepôjdu voliť s odporom niekoho proti nemu.
„Voliči šli masívne voliť a dali jasne najavo, že nenechajú nikoho rozhodovať za nich,“ rozprával víťaz prvého kola, Sarkozy, v netradične zmierlivom tóne. „Rešpektujem pani Royalovú, Francúzi rozhodnú, ktorej idey dajú prednosť. Ja im sľubujem, že ich budem ochraňovať a že im budem pomáhať. Nech sa naplní nový francúzsky sen, a to, že si v našej bratskej republike každý nájde miesto,“ dodal vo svojej reči.
Sarkozy získal okrem víťazstva aj dobrý pocit navyše. Hovorí sa, že v súboji so Segolene Royalovou sa bude cítiť istejšie, ako keby mal proti sebe Bayrouiho.
Včera sa tak skončila prvá časť kampane. Francúzov zaujímala do poslednej chvíle. Voličom sa páčilo, že kandidujú mladší politici (hoci najväčší favoriti majú viac ako päťdesiat) a že ani jeden z nich doteraz nebol ani prezidentom, ani premiérom. V kampani hovorili predovšetkým o potrebe zmeny, a to na Francúzov mimoriadne zapôsobilo.
Kampaň však bola príťažlivá aj preto, že bolo nejasné, kto môže v prvom kole vyhrať. Nijaký prieskum nedával žiadnemu kandidátovi dostatočný predstih.
Poverčivosť nabok
Pred piatimi rokmi sa stalo, že prvé presnejšie odhady zverejnila televízia Canal+. Keďže bol na druhom mieste Le Pen, chcela ešte narýchlo zmobilizovať ľavicových voličov.
Rozhlasová a televízna stanica však už tentoraz prísne kontrolovala, aby sa to nestalo. Televízia France 2 dala svojim reportérom príkaz, aby sa vo svojich predbežných reportážach zdržali akéhokoľvek komentára.
Iná vec je, že si už každý veľký kanál objednal viacerých kandidátov do najbližších debát. Poverčivosť musela ísť bokom, prednosť dostala nevyhnutnosť využiť ponúkaný priestor pred druhým kolom volieb.
Času na kampaň nebude veľa, prezident sa volí 6. mája.
![]() FOTO – SITA/AP |
Najveselšie bolo u Royalovcov
PARÍŽ. To hlboké vydýchnutie bolo počuť. O ôsmej večer zbadali sympatizanti Segolene Royalovej výsledky prvého kola volieb. Na ulici Solferino, kde Socialistická strana sídli, ich sledovali na obrovskej obrazovke. Vzápätí začali kričať Segolene prezidentkou. Centrum socialistov bolo určite najživším miestom volieb. Akurát novinári takí nadšení neboli, o miesto museli tvrdo bojovať. Naopak, u Nicolasa Sarkozyho žiadne pretláčanie nebolo. Aj pri jeho centre sa zhromaždili voliči, aleboli o poznanie pokojnejší. Možno preto, že sa cítili istejšie a boli presvedčení o výhre.
Kúsok od centra socialistov bolo centrum Francoisa Bayroua. Ten prišiel už o pol šiestej, s plachým úsmevom na tvári. V tom čase už musel poznať prvé odhady, podľa ktorých to vyzeralo, že nepostúpi. Priaznivci boli sklamaní, aj tak však svojmu kandidátovi zatlieskali, pretože jeho volebný výsledok bol napriek prehre vysoký. (kk)
Intelektuáli kampaň ignorovali
V predvolebnej kampani chýbal hlas intelektuálov, najmä spisovateľov.
Smutne to skonštatoval denník Le Figaro. Prečo, to rozoberal aj v rozhovore s Václavom Havlom. „Oplakávame nezaujatosť intelektuálov,“ povedal Havel. Ani prehnaná angažovanosť však nenarobila vždy len dobrotu. Mohla viesť k fanatizmu. Znovu nachádzame základný význam slova zodpovednosť. Nastoľuje otázku miery, odstupu a schopnosti zostať kritickí k tomu, čím sami sme,“ povedal Havel.
O prítomnosti a váhe slova intelektuálov sme sa rozprávali aj s politológom Jacquom Rupnikom. On vidí problém ešte inak: „Intelektuáli už stratili rolu toho, kto vraví národu, čo si má myslieť. Už si nemyslia, že sa majú angažovať v každej kauze. Ten pocit sa vytratil s úpadkom veľkých ideológií. Intelektuáli sú už iba kritickí a kladú otázky.“
Svoje sympatie dávali médiá najmä favoritom
Noviny úplne pohltili voľby a atraktívna kampaň.
V piatok sa Francúzi dozvedeli, že zomrel Jean-Pierre Cassel, jeden z ich najobľúbenejších hercov.
Denník La libération však túto správu neuznal za hodnú titulky. Na prvej strane svojho posledného predvolebného vydania napísal len: Vľavo!
Riaditeľ redakcie Laurent Joffrin videl v Segolene Royalovej vhodnú kandidátku na prezidentku. Má vraj rečnícku charizmu, rozhodnosť i vnímavosť. Zároveň si však dal rečnícku otázku, čo ľavicoví voliči chcú. Pretože ešte nikdy nemal ľavicový kandidát medzi svojimi takú nízku podporu ako ona.
Denník Le Figaro si vystačil so slovom Voľba. Nechal ju na čitateľov. Na názorových stranách sa však predsa len najviac priklonil k Sarkozymu. Analytik Raymond Boudon napríklad napísal, že základom všetkých potrebných reforiem je reforma vzdelávacieho systému, no a Sarkozy má v tom jasno. Francois Bayrou zabral najviac priestoru v Le Monde. Neznamená to, že by ho tento denník volil. Len skonštatoval, že Bayrou spôsobil nečakanú zápletku – nebolo možné odhadnúť, kto pôjde do druhého kola.
Atraktívne tváre volieb
Z tváre tohtoročnej kampane mal veľkú radosť politický týždenník Express. Za to, že bola taká živá a podnetná, môže Royalová, Sarkozy i Bayrou, myslí si komentátor Christophe Barbier. Všetci traja vraj prejavili chuť po radikálnych a demokratických zmenách. A hoci ich žiadny z nich nevie garantovať, aj tak spravili dobré meno svojej generácii (päťdesiatnikov).
Kandidáti sa nemuseli spoliehať len na to, že ich otvorene podporí nejaké médium. Počas kampane sa dobrovoľne ozývali aj mediálne osobnosti, športovci či umelci a verejne dávali svojim favoritom hlas.
Najväčšie terno získal Sarkozy, za neho sa totiž postavil francúzsky hudobný boh Johnny Hallyday. Horšie to má u futbalistu Liliana Thurama. Ten si myslí, že Sarkozy presadzuje rovnako nebezpečné názory ako Le Pen, ibaže to robí nebadanejšie. Bývalý tenista a dnes spevák Yannih Noah zasa povedal, že bude voliť Royalovú. Nikdy vraj nevolil iné ako ľavicu.
(kk)
O víťazoch rozhodli nerozhodnutí
Na parížskej radnici lákali veľké plagáty: Môj hlas bude mať posledné slovo! Lenže, aký hlas? To mladý Pascal ešte včerajšie volebné ráno nevedel.
Sedel pred fontánou a čítal nedeľník Le journal du dimanche. „Kto poriadne nesledoval kampaň, musí byť zmätený,“ hovorí. „Všetci vravia o tom istom, ale riešenie sme nepočuli!“ Vyťahuje obálku, v ktorej mu poštou doručili letáky všetkých 12 kandidátov.
Všeobecná nerozhodnosť asi tretiny voličov však neznamenala nezáujem o voľby a neohrozila ani náladu vo volebných miestnostiach. Naopak. V týchto voľbách prišiel rekordný počet občanov hneď okolo obeda.
Pani Marinette odvolila spokojná, že kampaň a voľby sa čoskoro skončia. Pôvodne chcela voliť Segolene Royalovú. Postupne však nadobudla pocit, že je ľahko ovplyvniteľná a mení svoje názory.
„Úplne u mňa skončila, keď išla na predmestie Clichy sous bois aj s kvetinami, aby si uctila mladých, čo vtedy utekali pred policajtmi a schovali sa v transformátore. Uctila! Veď tí chlapci si za to mohli sami. Bola tam jasná výstraha Pozor, nebezpečenstvo smrti, a predsa tam liezli. A ona z toho teraz robí politiku,“ hovorí zapálene. Komu však dala prednosť, nepovedala. Študentka Véronique prišla do svojej volebnej miestnosti v tričku s americkou zástavou.
Namiesto poľovníka volila Royalovú
„Bože, ale to len preto, že som nič iné čisté nemala. Pred pár dňami som sa vrátili z dovolenky v Maroku, poviem vám, dobre mi padlo chvíľu o voľbách nepočuť.“ V rozhodnutí, koho voliť, sa jej snažil pomáhať aj brat. „On je poľovník, snažil sa mi nahovoriť, aby som volila kandidáta poľovníkov Frédérica Nihousa. Vraj je to tradícia.“ Ale aká?
„Neviem, to mi nepovedal. Asi že lov je už starý tisícky rokov,“ smeje sa. Napokon sa rozhodla – pre Royalovú. Z volieb odchádzala s úsmevom: „Zaujímavé, cítim sa oslobodená.“
Kristína Kúdelová
Prvé reakcie
„Ešte sme nevyhrali. Stále tu ešte máme druhé kolo,“ povedal Jean-Francois Cope, hovorca vlády a Sarkozyho stúpenec.
„Som šťastný. Musíme sa teraz pripravovať na druhé kolo. Všetko je otvorené,“ reagoval na výsledky volieb bývalý socialistický premiér Laurent Fabius.
„Dnes vyhrali Francúzi. Dali nám najlepšiu lekciu demokracie. Royalová získala o desať percent viac ako Lionel Jospin v roku 2002 a viac ako Francois Mitterand v roku 1981,“ tešil sa líder socialistickej strany Francois Hollande.
„ Tým, že mňa dali na prvé miesto a Royalovú na druhé miesto, ukázali, že chcú ísť až na úplný koreň debaty medzi dvoma základnými ideami. Sľubujem, že náš súboj bude čestný,“ usmieval sa Nicolas Sarkozy pár minút po tom, ako sa potvrdilo, že do rozhodujúceho 2. kola postupuje z prvého miesta. (reuters)
Atentáty na Korzike
PARÍŽ. Jeden človek bol v sobotu v noci zranený pri jednom z dvoch bombových atentátov v Bastii na Korzike, kde o sebe bezprostredne pred včerajšími voľbami dávali vo zvýšenej miere vedieť miestni separatisti. Nálože vybuchli v budove finančného úradu.
Autor: Paríž