BRATISLAVA. Aktívni agenti zrejme nebudú môcť pôsobiť pri odhaľovaní korupcie politikov. Mohlo by to znamenať, že polícia už len zriedka získa možnosť zadokumentovať prípady podplácania verejných činiteľov. V takýchto prípadoch je účasť agenta rozhodujúca.
Na kódexoch sa pracuje
Návrh vypustiť „agenta provokatéra“ z Trestného poriadku podľa informácií SME pripravuje ministerstvo spravodlivosti. Hovorca rezortu Michal Jurči túto informáciu nepotvrdil, pretože na novelách trestných kódexov sa stále pracuje. Novely by malo ministerstvo predložiť na rokovanie vlády v máji.
Minister spravodlivosti Štefan Harabin (za HZDS) v minulosti viackrát inštitút agenta kritizoval. Harabin kritizoval agenta po korupčnej afére na futbalovom zväze. Vtedy varoval, že „agent je cesta do pekla“.
Rušenie aktívneho agenta nedávno potvrdila poslankyňa HZDS Katarína Tóthová. Počas parlamentnej rozpravy pri odvolávaní ministra hospodárstva povedala, že aj podľa Európskej únie nie je agent, ktorý navádza na konanie trestného činu, želateľný.
„Agent provokatér nemá v právnom poriadku čo hľadať,“ myslí si predseda ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka (HZDS). Pripúšťa však, že niekedy sa korupcia bez jeho využitia nedá odhaliť. Tým argumentuje aj poslanec Daniel Lipšic z KDH, ktorý ako minister spravodlivosti presadil, aby agent mohol byť aktívny.
Agenta využívajú len občas
Podľa zatiaľ platného Trestného poriadku môže agent pôsobiť len pri odhaľovaní korupcie verejných činiteľov - politikov, sudcov či policajtov, kde sa dôkazy hľadajú ťažko. Ak má polícia operatívne informácie, môže nasadiť agenta. Zrušenie tohto inštitútu podľa Lipšica oslabí boj proti korupcii.
Lipšic hovorí, že súhlas na použitie dáv súd. Ak sú pochybnosti o pôsobení agenta provokatéra, tak nechápe, prečo nebol podaný podnet na Ústavný súd.
Agenti sa využívajú minimálne
Známy je prípad žilinského policajta Igora Hella. Policajti ho podozrievali z korupčného správania, preto vymysleli trestný prípad, ktorý mal vyšetriť. Následne mu agent provokatér ponúkol úplatok 50-tisíc korún, aby vyšetrovanie stopol. Hell sa do pasce chytil. Špeciálny súd ho však vlani v júni spod obžaloby z úplatkárstva a zneužitia právomoci verejného činiteľa oslobodil. Rozhodnutie zdôvodnil tým, že štát aktívne zasiahol do prípadu. O prípade rozhodne Najvyšší súd.
Agent nesmie iniciatívne navádzať na spáchanie trestného činu; to neplatí, ak ide o korupciu verejného činiteľa alebo zahraničného verejného činiteľa a zistené skutočnosti nasvedčujú, že páchateľ by spáchal taký trestný čin aj vtedy, ak by príkaz na použitie agenta nebol vydaný.“
(vev) zatiaľ platný Trestný poriadok