OLICHOV. Z areálu Domova sociálnych služieb Olichov neďaleko Zlatých Moraviec pred niekoľkými dňami ušiel klient, obesil sa a zomrel. Pred pol rokom z areálu ušla klientka, ktorú zrazilo auto a na následky zranenia zomrela. Zariadenie má nízky plot a nedostatok personálu.
„Na Slovensku nie je špecializované zariadenie pre duševne chorých ľudí s prejavmi agresie. Pre tých ľahšie chorých je vhodné chránené bývanie ako zariadenie rodinného typu. Pribúdajú aj v domovoch sociálnych služieb a pripravujú v nich klientov na život mimo zariadenia,“ povedala riaditeľka olichovského zariadenia Katarína Šurdová.
Počas obeda zistili, že chýba ťažko duševne chorý muž. Ešte pred obedom ho videli na hojdačke. Využil okamih, keď zamestnanci kŕmili nemobilných klientov.
„Keby sme dali zvýšiť plot, prípadne naň dali ostnatý drôt, vyzeralo by to tam ako vo väzení,“ povedala vedúca odboru sociálnych vecí nitrianskej župy Jozefína Vlčková. Zároveň podotkla, že domov sociálnych služieb, kde žijú mentálne postihnutí klienti, nie je ideálnym miestom pre klientov so závažnými duševnými ochoreniami a agresívnym správaním.
Domovy sociálnych služieb nemajú zamestnaných lekárov, ktorí by mohli spozorovať samovražedné úmysly klientov.
Olichov trápi aj nedostatok personálu. Na oddelení, odkiaľ muž ušiel, bolo 60 pacientov a len štyri zdravotné sestry.
„Kvalifikované sily nie je ľahké nájsť. Potrebovali by sme ošetrovateľov – mužov, pretože ošetrovateľky naši klienti ohrozujú.
Chceme osloviť študentov sociálnej práce nitrianskej univerzity, aby u nás robili relaxačnú terapiu, čím by sa znížilo napätie klientov,“ plánuje riaditeľka Katarína Šurdová.
Podľa hovorkyne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Oľgy Škorecovej je na Slovensku jedenásť chránených bývaní, v ktorých je takmer dvesto obyvateľov.
Dve z nich, v Michalovciach a Hronovciach, sú zriadené v spolupráci s psychiatrickými oddeleniami nemocníc.