KREMNICKÉ BANE, RUŽOMBEROK. Už koncom mája by na Slovensko mohla prísť prvá skupina detí z líbyjského Benghází nakazených vírusom HIV, prípadne trpiacich ochorením AIDS. V jednom turnuse sa počíta približne s tridsiatimi deťmi v sprievode matiek.
Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ konkrétnu liečebňu nevybralo. Spomínajú sa predovšetkým dve detské liečebné zariadenia, spadajúce pod ministerstvo zdravotníctva – Slniečko v Kremnických Baniach a Železnô blízko Ružomberka.
Tento druh pomoci prisľúbil počas februárovej návštevy Líbye slovenský premiér Robert Fico Muammarovi Kaddáfímu.
Ide o deti nakazené vírusom HIV, prípadne trpiace ochorením AIDS, z čoho líbyjský režim obvinil bulharské zdravotné sestry.
V oboch liečebniach nám potvrdili, že by bolo pomerne náročné zariadiť takýto pobyt v priebehu niekoľkých týždňov. Od ministerstva zatiaľ ani jedna z liečební konkrétnu informáciu nedostala.
Rozhodne sa po návrate slovenských expertov
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková povedala, že ministerstvo má urobený prieskum vhodných zariadení. Žiadne z nich však zatiaľ nevybralo. „Rozhodnutie padne až po návrate našich expertov z Líbye,“ upresnila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.
Rezort zatiaľ nechce konkretizovať ani to, ktoré liečebne sú vo výberovej skupine. Nie je vylúčené, že okrem detských ozdravovní pripadajú do úvahy aj ďalšie zariadenia.
Slniečko potrebuje úpravy
„Nepredpokladám, že by vybrali nás. V tom prípade by boli nevyhnutné stavebné úpravy a na to asi nebude dosť času,“ myslí si riaditeľ základnej školy pri detskej ozdravovni Tibor Ferenčík.
Liečebňa Slniečko pri Kremnických Baniach funguje od roku 1956. Venuje sa ozdravným pobytom detí s chorobami dýchacích ciest, ochoreniami chrbtice či problémami s pomočovaním.
Jej prednosťami sú vynikajúce klimatické podmienky a dobre vybavená rehabilitačná a športová sieť. Niektoré rekreačné domy však už potrebujú rekonštrukciu. S ubytovaním detí v sprievode matiek a zdravotného personálu by bol problém.
„Väčšina izieb je priechodných, pre zabezpečenie súkromia by bolo potrebné urobiť samostatné vchody do izieb, opraviť sociálne zariadenia. Na to by pár týždňov asi nestačilo, “ myslí si vrchná sestra Valika Lichnerová. Pobyty už sú obsadené do konca leta, s ich presúvaním by vzniklo nemálo problémov.
Ovzdušie v blízkosti ozdravovne sa považuje za mimoriadne čisté. Pravidelné merania opakovane preukazujú takmer nulové znečistenie ovzdušia.
„Deti majú počas pobytu iba zriedkavo problémy s ochorením dýchacích ciest. Spotreba antibiotík je veľmi nízka. Po tejto stránke by sme určite vyhovovali, no to zrejme nebude rozhodujúce,“ dodáva vrchná sestra.
Ani kapacita 60 postelí by pravdepodobne nestačila.
Nemocnica je ďaleko
Žiadne informácie zatiaľ nemajú ani v detskej liečebni Železnô neďaleko Ružomberka. „Kontaktovala som už ministerstvo zdravotníctva, ale bez výsledku. Zatiaľ sa nerozhodlo,“ povedala vrchná sestra Magdaléna Hrdinová.
Kapacitne aj vybavením izieb sú na tom lepšie v Slniečku. Aj tu už majú letné termíny obsadené, takže by zrejme museli počítať s presunmi.
Vrchná sestra však vidí problém v priveľkej vzdialenosti od najbližšej nemocnice. „Je to okolo 32 kilometrov, čo je v prípade akútnych stavov pomerne veľká vzdialenosť,“ myslí si vrchná sestra.
Liečebňa má 80-ročnú tradíciu, zameriava sa na deti s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, obezitou, asténiou, ale tiež na deti s onkologickými chorobami.
Dominuje predovšetkým klimatická vysokohorská liečba.
Krátkodobý pobyt s otáznikmi
Do Líbye odcestujú odborníci z Tropického ústavu Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v polovici tohto týždňa.
Majú vybrať deti, pre ktoré by bol liečebný pobyt na Slovensku vhodný.
Názory na užitočnosť krátkodobého liečebného pobytu sa rôznia. Prezident Svetovej organizácie pre výskum a prevenciu AIDS Luc Montagnier sa vyjadril v tom zmysle, že omnoho viac ako ozdravný pobyt by deti potrebovali dlhodobú kvalitnú liečbu.
Slovenskí odborníci sú presvedčení, že s liečbou detí nakazených vírusom HIV majú dostatok skúseností. Chcú sa zamerať predovšetkým na to, či je deťom nasadená optimálna liečba.