V Sýrii včera volili parlament, ktorý nemá prakticky žiadnu moc, a ktorého zloženie bolo vopred rozhodnuté. Voľby, ktoré sprevádzala nízka účasť voličov, apatia a bojkot opozície, pokračujú aj dnes.
Sýrsky prezident Bašír Assad ich považuje za dôkaz otvorenosti jeho režimu, opozícia, občianski aktivisti a Západ len za divadlo. Pozorovatelia však hovoria, že v arabskom svete sú aj takéto „voľby“ istým posunom dopredu. V mnohých krajinách totiž žiadne nie sú.
Parlament bez vplyvu
Sýrsky parlament je však len formálnou inštitúciou - nemôže vyjadrovať dôveru vláde, odvolať ju, nemá zákonodarnú moc a nijaký vplyv na zahraničnú politiku. Prakticky len odobruje prezidentské výnosy a zákony, ktoré mu doručí vláda. Dve tretiny z 250 parlamentných kresiel patrí zo zákona súčasnej vládnej koalícii Národný pokrokový front. Zvyšná tretina zase „nezávislým“ kandidátom. Sú to zväčša podnikatelia blízki vláde, navyše, vopred veľmi dobre preverení.
„Nemá zmysel zúčastňovať sa na takýchto voľbách,“ povedal pre AFP Hasan Abdil-Azím zo zakázaného opozičného zoskupenia Národného demokratického zhromaždenia. Upozornil aj na to, že len pár dní pred voľbami sa počet kandidátov do parlamentu „znížil“ z 9–tisíc asi na 2 a pol tisíca. Oficiálne zdroje to vysvetlili tak, že tisícky ľudí stiahli kandidatúru. Opozícia hovorí o zastrašovaní tých, čo nie sú blízki vláde.
Formálna kampaň
Sýrsky režim sa s opozičnými skupinami zväčša „nepára“. V krajine je veľa politických väzňov, stále (už 44 rokov) tam platí výnimočný stav a slobodné médiá neexistujú. Hoci pred voľbami bola v Sýrii predvolebná kampaň, obmedzila sa len na deklarácie sľubujúce lepší život a výzvy občanom, aby prišli k volebným urnám. V tomto roku budú prvýkrát v histórii priehľadné, čo sýrsky režim označuje za dôkaz „transparentnosti“ celého volebného procesu. Sýrčanov to však, zdá sa, vôbec nevzrušuje. Podľa svetových agentúr včera vo volebných miestnostiach voličov vysoko prevyšovali aktivisti najsilnejšej vládnej strany Baas v zelených tričkách. `
Parlamenté voľby sa považujú za generálnu skúšku pred júlovým referendom, ktoré má vo funkcii na ďalších sedem rokov potvrdiť prezidenta Bašíra Assada. Aj to by však malo byť pre prezidenta úplne bezproblémové.
Bašír Assad
Sýrsky prezident Bašír Assad zdedil moc po svojom otcovi Hafízovi v roku 2000.
Je členom moslimskej sekty Alawitov, ktorá je v prevažne sunnitskej krajine v menšine.
Vyštudoval medicínu.