anie originálnej myšlienky. Pôvodné vedecké práce uverejnené vo významných vedeckých časopisoch sa evidujú v databáze Science Citation Index (SCI).
Vedecká komunita si vyvinula spôsob merania kvality svojej práce. Výstupom vedca sú hlavne články vo vedeckých časopisoch. Je logické, že viac vedcov si skôr všimne dôležité výsledky výskumu alebo originálne myšlienky. Výsledkom „všimnutia“ je potom citovanie originálnej myšlienky. Pôvodné vedecké práce uverejnené vo významných vedeckých časopisoch sa evidujú v databáze Science Citation Index (SCI).
Zoberme si napríklad nášho ministra pôdohospodárstva, ktorý si v prípade rozhodovania o ťažbe v tatranských rezerváciách osvojil názor autorov štúdie „NPR Tichá a Kôprová: Štúdia posúdenia vplyvu navrhovanej činnosti na priaznivý stav predmetu ochrany“. Autori sa snažia „vedecky“ dokázať, že to, čo tieto rezervácie potrebujú najviac, je ťažba dreva.
Na druhej strane existuje skupina slovenských a českých vedcov, ktorí podporujú bezzásahový režim v týchto našich prírodných skvostoch.
A teraz príde na rad meranie, ktoré by si pán minister, tak rád sa oháňajúci odborníkmi, mal urobiť. V počte vedeckých prác prevyšujú slovenskí vedci autorov štúdie 10,75–krát a českí vedci 45,4 –krát! V počte citácií je rozdiel ešte väčší: slovenskí vedci prevyšujú autorov štúdie 11,25 –krát a českí vedci dokonca 163 –krát! Náš pán minister má určite dobrý prehľad o všeličom. Len jedno určite nevie. Kto ho má väčší.
Autor: Juraj Lukáč