BRATISLAVA. Zastupiteľstvo mesta Trenčín vo štvrtok dalo odmeny aj dvom ľuďom, ktorí po decembrových komunálnych voľbách prestali byť funkcionármi mesta. Bývalému zástupcovi primátora Antonovi Bocovi 235 008 korún a poslancovi Branislavovi Zubričaňákovi, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon mestskej funkcie,
132 192 korún.
Zákon nič nehovorí o odmene bývalému funkcionárovi, takže ani o tom, či ju zastupiteľstvo môže udeliť, alebo nie.
Obaja odmenení sú dnes len mestskými poslancami. Odmenu dostali za hospodárske výsledky mesta za minulý rok, po väčšinu ktorého vykonávali funkcie na magistráte.
Odmena za zásluhy
Poslanec Ľubomír Sámel, ktorý návrh na odmeny predniesol, povedal, že „mesto skončilo minulý rok so ziskom 152 miliónov korún“. Okrem iného sa vraj podarilo získať 90 miliónov na výstavbu ciest a 202 miliónov na infraštruktúru v priemyselnej zóne.
Z dvadsaťjeden prítomných poslancov sa s jeho slovami stotožnilo 19. Bez rozpravy dali odmenu aj staronovému primátorovi Branislavovi Cellerovi, a to 367 200 korún. Vlani mu schválili 404-tisíc korún.
Hovorkyňa Združenia miest a obcí Slovenska Oľga Gáfriková pripomína, že v decembri, prípadne v januári, keď sa po komunálnych voľbách skončilo jedno funkčné obdobie, hospodárske výsledky obcí a miest ešte nemohli byť známe.
Milan Benč, bývalý primátor Prešova a terajší poslanec mesta, postup pokladá za štandardný. „Je to vecou volených zástupcov obyvateľov mesta.“ Hovorí, že tak ako niekde odmenu starostovi či jeho zástupcovi zarátali do jeho mesačného platu, inde mu ju zasa dajú každý štvrťrok. „Odmenu dostane, či sú výsledky dobré, alebo nie.“
V Bystrici by nedostali
Zásady odmeňovania, ktorými sa riadi zastupiteľstvo Banskej Bystrice, hovoria, že z prebytku hospodárenia možno dať odmenu nielen primátorovi, ale aj takzvaným uvoľneným poslancom, čiže v zásade tým, čo ho neformálne zastupujú. „Nie však bývalému primátorovi a bývalému viceprimátorovi. Čiže v Banskej Bystrici by to, čo urobili v Trenčíne, nešlo,“ tvrdí poslankyňa Ľudmila Priehodová. Podľa nej je na občanoch, aby sa pýtali na dôvody.
Odmena pre bývalého funkcionára by podľa Gáfrikovej mohla byť neštandardná, ak odmeňovanie neupravujú vnútorné predpisy samosprávy. „Ak sú však interné normy presné (...) možno to akceptovať a považovať za obdobný postup, ako sa uplatňuje v hospodárskej sfére.“