Nigériu čaká veľký test. Dnešné prezidentské voľby môžu viesť k historicky prvej demokratickej výmene na poste hlavy štátu. Navonok prezentovaný demokratický obraz volieb však kazia protesty opozície.
Vyplnené hlasovacie lístky
Falšovanie volieb sa podľa opozície začalo ešte skôr, ako sa vôbec otvorili volebné miestnosti. V severonigérijskom štáte Kaduna sa údajne podľa opozície našlo veľké množstvo dopredu vyplnených hlasovacích lístkov v prospech vládnej Ľudovej demokratickej strany (PDB). Opozičný Akčný kongres podľa agentúry Reuters tvrdí, že ide o jasný dôkaz vlády o sfalšovaní sobotných parlamentných a prezidentských volieb.
Problémy sa objavili už po minulotýždňových voľbách guvernérov a miestnych parlamentov. Koalícia 18 opozičných strán obvinila vládu z manipulácie. Vo viacerých prípadoch počet platných hlasov prevyšoval množstvo oprávnených voličov. Voľby spochybnili v desiatich z 36 štátov. Zrážky medzi demonštrantmi a políciou si potom vyžiadali desiatky obetí.
„Voľby môžu znamenať začiatok obdobia nestability a nelegitímnej vlády,“ povedal pre New York Times nigérijský analytik Nnamdi Obasi. Varuje najmä pred posilnením vplyvu vládnej strany PDP, ktorá môže z volieb vzísť ako víťaz a zaviesť vládu jednej strany.
Impulzom pre opozičný odpor bolo vyradenie jedného z favoritov pre podozrenie z korupcie. Viceprezidenta Atiku Abubakara po protestoch opätovne zaradili na zoznam kandidátov. Nedostal sa však na milióny volebných lístkov, ktoré už rozposlali po krajine.
Opozícia aj preto žiadala posunutie termínu volieb a vyzvala Nigérijčanov na nenásilné protesty. „Políciu tvoria fanatici, ktorí nedokážu zabezpečiť férový priebeh volieb,“ citoval stanovisko opozičných síl miestny denník Vanguard. Volebná komisia posun termínu odmietla ako neústavný.
Prezident (ne)odchádza
V krajine už druhé volebné obdobie vládne Olusegun Obasanjo. V roku 1999 sa v krajine skončilo obdobie vojenských režimov a o prezidentovi rozhodli Nigérijčania v demokratickej voľbe.
Keď Obasanjovi parlament odmietol predĺžiť volebné obdobie, rozhodol sa na africké pomery netradične – pokojne odísť. Dosah na politiku si však možno zachová. „Chce sedieť na sedadle spolujazdca a v prípade potreby uchopiť volant,“ komentoval pre časopis Time jeho úmysly jeden zo západných diplomatov v krajine.