Amerika si včera pripomenula ôsme výročie masakry na strednej škole Columbine, pri ktorej dvaja študenti zabili 13 ľudí. Minútou ticha si uctili aj obete masakry na univerzite Virginia Tech (na snímke REUTERS). Školy po celých Spojených štátov diskutovali ako zaistiť lepšiu bezpečnosť a nové detaily vychádzali aj o živote univerzitného vraha, ktorý mohol byť šikanovaný.
Televízia NBC priniesla správu o študentke Regine Rohdeovej, ktorá prežila nielen Columbine, ale momentálne je študentkou na Virginia Tech. V pondelok sa však v bezprostrednej blízkosti tragédie nenachádzala. Pred ôsmimi rokmi bola v jedálni strednej školy Columbine, krátko predtým ako tam začali vraždiť dvaja študenti.
„Mala som veľké šťastie, keď som odišla z mojej školy ešte predtým, než sa to všetko začalo,“ spomína si. A rovnaké šťastie mala dnes 23-ročná študentka aj na škole vo Virgínii.
Ticho za obete
Amerika včera zároveň stíchla v spomienke na obete masakry na univerzite, pri ktorej študent Čo Sung-hu zabil 32 ľudí. Guvernér štátu Virgínia Tim Kaine vyhlásil deň smútku a k jeho výzve sa pripojili aj ďalšie štáty únie.
V čase výročia Columbine a udalostiach v Blacksburgu sa Spojenými štátmi šírilo množstvo poplachov na vysokých a stredných školách. Po hrozbách už museli mnohé z nich uzavrieť.
Dramatická bola v noci na včera situácia v severnej Kalifornii. Recidivista Jeffery Thomas Carney totiž svojmu pastorovi povedal, že má samopal, výbušniny a po ňom bude masová vražda na Virginia Tech vyzerať „veľmi mierne“. Takmer 22-tisíc žiakov bolo celý deň zamknutých v školách. Americké univerzity začali diskusiu o zaistení lepšej bezpečnosti, píše AP. Mohli by sa pritom inšpirovať systémami, ktoré už fungujú. Jednou z možností je poslanie esemesiek členom učiteľského zboru a študentom v prípade nebezpečenstva. Tento systém úspešne otestovali na univerzite Penn State.
Autor: Blacksburg