aní a prerezávaní.
Konštrukcia valca je jednoduchá, samotný valec urobíme tiež pomerne hravo. Pre spomínané úkony je však lepšie zhotoviť si valce dva a podľa potreby ich meniť v rukoväti. Na výrobu postačí základné vybavenie.
Potrebujeme
- dva plastové valce určené na kanalizáciu dlhé od 50 do 80 cm s priemerom 20 a 30 cm
- dva kusy oceľových, ale postačí aj hliníkových profilov v tvare písmena T, približná šírka prierezu 30 mm, oba dlhé 150 až 170 cm
- dve vodovodné pozinkované oceľové 3/4 ''rúrky dlhšie o 10 cm od oboch valcov
- dve závitové tyče s priemerom
10 mm a jednu závitovú tyč s priemerom 12 mm
- ku každej závitovej tyči po štyri matice a po dve podložky
- kovovú rúrku s priemerom 1/2'' dlhú ako najvrchnejšie umiestnená závitová tyč po odrezaní na potrebnú dĺžku
- kusy plastových vodovodných hadíc hrubých 1/2'' a 1'' a dlhých ako závitové tyče
- vŕtačku s vrtákmi do kovu s priemermi 10 a 12 mm a tenšími na predvŕtanie
- pílku na železo alebo uhlovú brúsku s rezným kotúčom na oceľ
- cement, štrk a vodu na prípravu betónu alebo hotovú suchú betónovú zmes, množstvo podľa objemu valcov, ktorý určí násobok ich priemeru a dĺžky
Postup
* Dve rovnako dlhé 3/4'' pozinkované vodovodné rúrky zatlčieme asi 5 cm do udupanej zeminy, vyrovnáme okolie do vzdialenosti asi 20 cm od rúrky a prekryjeme ho igelitom. Na igelity postavíme na potrebnú dĺžku odpílené plastové valce tak, aby ich spodný okraj bol v rovnakej vzdialenosti od zatlčenej rúrky.
* Ako pomôcku môžeme na igelit nakresliť hrubším značkovačom potrebnú vzdialenosť. Oceľové rúrky potom upevníme pomocou drôtov, drevených líšt či inej pomôcky tak, aby boli aj vo vrchnej časti v strede plastových rúr. Pritom by mali prečnievať nad valcami tiež o 5 cm.
* Do pripravených rúr postupne nalievame betónovú zmes tak, aby sme nevyosili kovové rúrky v ich stredoch v spodnej ani v hornej časti.
* Pritom je dobré občas poklepávať gumeným kladivom alebo dreveným klátikom po povrchu valcov, aby sa betón v rúrach zhutnil. Po naplnení po okraj valov betón zarovnáme a necháme vytvrdnúť zhruba týždeň.
* Medzitým do oboch kovových T profilov navŕtame po tri otvory. Prvý 4 - 5 cm od vrchu s priemerom 10 mm, rovnako široký asi 40 cm od spodnej časti a otvor s priemerom 12 mm približne 4 - 5 cm tiež od spodnej časti profilu.
* Keď betón vo valcoch dobre vytvrdol, prevlečieme cez rúrku v strede jedného valca hrubšiu závitovú tyč potretú po celej dĺžke vazelínou. Na oba konce navlečieme veľké kruhové podložky, nasunieme T profily spodnými okrajmi a z oboch koncov zabezpečíme dvojicou matíc, ktoré pri otáčaní budú zamedzovať ich odskrutkovaniu.
* Namiesto kontramatice by sme mohli tyč za maticou prevŕtať a zabezpečiť očkom, ale je to prácnejšie. Závitová tyč by mala presahovať oba profily a dvojice matíc o 1 - 2 cm, zvyšok odpílime.
* Nad tyč upevňujúcu valec zasunieme do vyšších otvorov tenšiu závitovú tyč, na ktorú pred upevnením navlečieme 1/2'' plastovú hadicu, aby sa na závitoch tyče neprichytávala zemina.
* Do najvrchnejších otvorov profilov upevníme druhú 10 mm hrubú závitovú tyč, na ktorú sme predtým navliekli 1/2'' kovovú rúrku a na ňu ešte hrubšiu plastovú hadicu. Táto časť bude slúžiť ako rukoväť, preto je lepšie tenkú závitovú tyč prispôsobiť ruke hrubšou rúrkou, ktorá sa lepšie drží a ruka vyvinie na ťažký valec väčšiu silu než pri tenkom materiáli.
* Návlek z plastovej hadice ochráni dlaň pred primŕzaním či popálením. Valec totiž budeme používať na jeseň, keď býva chladno, ale aj počas teplých dní, keď sa rúrka zasa nepríjemne na slnku zohreje.
* Valce používame podľa tlaku, ktorý potrebujeme vyvinúť. Ich výmena je jednoduchá - odskrutkovaním dvojice matíc na valci a uvoľnením matice na tyči nad valcom.
* Na valec namiesto konštrukcie z T profilov možno použiť aj hrubšiu armovaciu tyč približne
400 cm dlhú a 10 mm hrubú. Tú treba ohnúť do tvaru písmena U, na strednú kratšiu časť navliecť plastovú hadicu a oba dlhšie konce kolmo zahnúť v dĺžke asi 10 cm. Tie sa potom nasunú do rúrky vo valci.
Zdanlivo jednoduchšia príprava nemusí skončiť úspešne, pokiaľ sa nám nepodarí urobiť hlavne spodné ohyby v pravom uhle a v čo najmenšom oblúku, čo bez pomôcok nie je jednoduché. Rovnako výmena valcov je veľmi namáhavá, lebo armovacia tyč je silná a pružná. Je to práca pre dvoch chlapov.
(st)