V posledných rokoch spôsobujú čoraz častejšie a lokálne aj väčšie poškodenia mladých rastúcich listov jabloní mínujúci škodcovia. Ako prvý začína na jar lietať ploskáčik jabloňový. Po ňom sa o niekoľko dní objavuje podkopáčik špirálový, ktorý spôsobuje najväčšie škody, a tretím druhom je podkopáčik ovocný.
Uvedení škodcovia sa vyskytujú v podstate vo všetkých oblastiach pestovania. Pri premnožení môžu spôsobiť citeľný pokles úrody a celkové oslabenie stromov. Ich škodlivosť je významná najmä v 1. signalizačnom pásme, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky. Momentále sa intenzívne roja, čo vidno na feromónových lapačoch v podobe desiatok ulovených motýľov denne. Po úživnom žere, kopulácii a nakladení vajíčok bude nasledovať mínovanie listov. Pestovateľov v uvedených oblastiach preto upozorňujeme na sledovanie situácie v sadoch. Temín ošetrovania sa zatiaľ nedá presne stanoviť, ale predpokladá sa koncom apríla až začiatkom mája. Prípravky Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC sa používajú v čase kladenia vajíčok, prípravky Karate Zeon 5 SC a Talstar 10 EC sa aplikujú v čase liahnutia húseníc. Menšie škody môžu vzniknúť aj na juhu okresov hraničiacich s 1. signalizačným pásmom (Pezinok, Senec, Trnava, Nitra a Levice i Trebišov).
V tomto roku možno očakávať silné výskyty všetkých druhov hospodársky významných múčnatiek na poľnohospodárskych plodinách. Upozorňujeme preto na preventívne ošetrovanie jabloní proti múčnatke. Súčasné ustálené počasie umožňuje jej priaznivý vývoj, i keď príznaky nemusia byť veľmi badateľné. Prvé ošetrenie má nasledovať ihneď po odkvitnutí stromov. Odporúčame pravidelné ošetrovanie každých 10 až 12 dní, pri dlhšie trvajúcich vhodných podmienkach a pri náchylných odrodách možno skrátiť interval na 7 až 10 dní. Napriek suchému počasiu odporúčame aj jedno preventívne ošetrenie proti chrastavitosti (vrátane hrušiek).
V uplynulých dňoch bol zaznamenaný prvý výlet dospelcov mínerky pórovej, ktorá škodí hlavne v južných oblastiach nášho štátu. Poškodzuje najmä cibuľu z jesennej alebo zo skorej jarnej výsadby. Chemickú ochranu, ktorá je potrebná v miestach pravidelného výskytu mínerky, možno vykonať v najbližších dňoch kontaktnými prípravkami Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM a Cyper NC 10 EM alebo hĺbkovým prípravkom Diazol 50 EW spolu so zmáčadlom Silwet L 77. Postrek treba o 2 týždne zopakovať. V severnejších oblastiach možno ešte využiľ aj mechanický spôsob ochrany prikrývaním porastov netkanými textíliami ešte pred začiatkom rojenia múch.
Opätovne pripomíname vošky. Je veľký predpoklad ich postupných silných výskytov na viacerých plodinách, preto treba sledovať ich početnosť a pri silných výskytoch ošetrovať niektorým z povolených indekticídov. Preventívne sa neošetruje!
Upozorňujeme aj na kvetárku kapustovú, ktorá poškodzuje priesady kapustovej zeleniny. Za suchého počasia sú škody vyššie. Preventívna ochrana spočíva v správnom striedaní plodín, ničení burín a v odstraňovaní poškodených rastlín s larvami v predošlom roku. Pri opakovaných silných výskytoch v predchádzajúcich rokoch možno uskutočniť zálievku priesad 14 dní po vysadení prípravkom Diazol 50 EW. K jednej rastline sa aplikuje približne 100 mililitrov roztoku.
Stanislav Barok