BANSKÁ BYSTRICA. Senátu Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici sa nedarí rozbehnúť pojednávanie v úplatkárskej kauze Daniela M., niekdajšieho advokáta Mikuláša Černáka, ktorého špeciálny prokurátor žaluje z trestného činu prijímania úplatku a pomoci k trestnému činu. Predseda senátu musel znovu odročiť pojednávanie, tentoraz na neurčito. Dôvodom je požiadavka obžalovaného advokáta, aby ho jeho traja bývalí klienti zbavili mlčanlivosti. Spolu s advokátom sú obžalovaní aj ďalší traja ľudia za podplácanie.
Sudca už pojednávanie odročoval v marci pre neprítomnosť prokurátora a advokátovho obhajcu. Obidvom dal pokutu po desaťtisíc korún.
Špeciálna prokuratúra, ktorá mohla predpokladať, že advokát bude potrebovať zbavenie mlčanlivosti, o tieto dokumenty nepožiadala. Prokurátor Marián Varga včera situáciu komentoval: „No, stalo sa!“
Súd bude musieť dostať troch advokátových klientov na pojednávanie naraz, aby ho mohli zbaviť mlčanlivosti. Problémom je, že brat jedného z obžalovaných je momentálne v Anglicku.
Žaloba viní advokáta, že v októbri v roku 2004 požiadal o 200–tisícový úplatok obvineného Petra Sch. stíhaného za vydieranie a výtržníctvo. Sľuboval mu prepustenie z väzby.